adnanunilogo

دانشگاه عدنان مندرس (Adnan Menderes) یکی از ۲۳ دانشگاه دولتی ترکیه است که در سال ۱۹۹۲ در شهر آیدین ترکیه و منطقه ی اژه تأسیس شد. شهرآیدین در جنوب غربی ترکیه در کنار ساحل سحرانگیز دریای اژه واقع شده است.
اگر شما نیز از علاقمندان به ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه می باشید این مطلب را از دست ندهید که نوبت به معرفی دانشگاه عدنان مندرس رسیده است : این دانشگاه نام خود را از “عدنان مندرس” حقوقدان معروف و دولتمرد ترکیه که در شهر آیدین متولد شده و بین سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ نخست وزیری جمهوری ترکیه را بر عهده داشته، گرفته است.

دانشگاه عدنان مندرس در ابتدای تاسیس، فعالیت خود را با پنج دانشکده ی هنر و علوم، کشاورزی، پزشکی، دامپزشکی و علوم اداری در منطقه نازلی و همچنین مدرسه حرفه ای در منطقه سوکه، مدرسه گردشگری و هتلداری و مؤسسه علوم اجتماعی و بهداشت شروع کرد.
در سال ۱۹۸۷ دانشکده های کشاورزی و دامپزشکی به عنوان زیر مجموعه دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر درآمدند و پنج سال بعد در سال ۱۹۹۲ مدرسه مدیریت گردشگری و هتلداری دانشگاه تکبیر، تحت عنوان مدرسه فنی و حرفه ای آیدین به دانشگاه عدنان مندرس ملحق شد و این دانشگاه به صورت رسمی کار خود را آغاز نمود. دانشگاه عدنان مندرس مطابق با استانداردهای بین المللی فعالیت می کند، این دانشگاه با مشارکت در برنامه های مبادله‌ی دانشجویی اراسموس و فارابی امکان ادامه تحصیل دانشجویانش را برای چندین ترم در بیش از ۱۴۰ دانشگاه اروپایی فراهم کرده و با ۲۸ دانشگاه عضو اتحادیه اروپا قرارداد دوره کارآموزی دارد. همین عامل سطح علمی و کیفی این دانشگاه را در سال های اخیر به طور چشمگیری افزایش داده است. دانشگاه عدنان مندرس به مروز زمان توسعه یافت ودر حال حاضر دارای دانشکده ها، مدارس فنی و حرفهای، مؤسسات و کالج های بسیاری است.

رشته و دانشکده های دانشگاه عدنان مندرس

دانشگاه عدنان مندرس به عنوان یکی از ۵۰ دانشگاه دولتی برتر ترکیه در حال حاضر با ۲۰ دانشکده، ۳ انستیتو، ۵ مدرسه عالی، ۱۷ هنرستان عالی فنی، ۱ کنسرواتوار دولتی، ۲۱ مرکز تحقیقاتی و در مجموع با ۵۹ واحد آکادمیک در بخش آموزش عالی فعالیت می کند.

دانشگاه عدنان مندرس ترکیه

دانشکده ها

۱. دانشکده گردشگری
۲. دانشکده پزشکی
۳. دانشکده آموزش و پرورش
۴. دانشکده هنر و علوم
۵. دانشکده اقتصاد وعلوم اداری مرکز نازلی
۶. دانشکده دامپزشکی
۷. دانشکده کشاورزی
۸. دانشکده ارتباطات
۹. دانشکده مهندسی
۱۰. دانشکده اقتصاد مرکز آیدین
۱۱. دانشکده دندان پزشکی
۱۲. دانشکده مدیریت بازرگانی مرکز سوکه
۱۳. دانشکده معماری مرکز سوکه
۱۴. دانشکده دریایی مرکز کوش آداسی
۱۵. دانشکده پرستاری
۱۶. دانشکده علوم بهداشتی
۱۷. دانشکده علوم اسلامی
۱۸. دانشکده علوم ورزشی
۱۹. دانشکده علوم کاربردی
۲۰. دانشکده هنر های زیبا نازلی

کالج ها و موسسات دانشگاه عدنان مندرس به نام های موسسه علم و فناوری، موسسه علوم پزشکی، موسسه علوم اجتماعی، دبیرستان تربیت بدنی و ورزش، دانشکده علوم کاربردی مرکز نازلی، مدرسه بهداشت مرکز سوکه، مدرسه زبان های خارجی و کنسرواتوار دولتی نازلی می باشند.
از جمله رشته های تحصیلی دانشگاه عدنان مندرس می توان به اقتصاد، مدیریت، پزشکی، دندان‌پزشکی، فیزیک، شیمی، کشاورزی، معماری، الکترونیک، عمران، پرستاری، تربیت بدنی، دامپزشکی و معدن اشاره نمود که در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند.

دانشگاه عدنان مندرس ترکیه

دانشگاه عدنان مندرس علاوه‌ برامکانات علمی از امکانات رفاهی خوبی برخوردار است، به همین دلیل دانشجویان بسیاری این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.
پس اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید، در ادامه این مطلب میتوانید با امکانات رفاهی و نحوه اخذ پذیرش دانشگاه عدنان مندرس آشنا شوید.

دانشگاه عدنان مندرس ترکیه

امکانات فرهنگی، ورزشی و رفاهی دانشگاه عدنان مندرس آیدین

خدمات پزشکی و درمانی
بیمارستان تحقیقاتی دانشگاه عدنان مندرس که در پردیس اصلی واقع شده است، یکی از مهم ترین بیمارستان های منطقه به حساب می‌آید. این مرکز پزشکی دارای کارکنان متعهد و پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی مانند اتاق های عمل با تکنولوژی بالا، کلینیک ها، آزمایشگاه ها و واحدهای پشتیبانی می باشد.
دانشجویان ترک و دانشجویان خارجی که از طریق بورسیه تحصیلی دولتی در دانشگاه عدنان مندرس ثبت نام کرده اند، می‌توانند به صورت رایگان یا با هزینه ای بسیار کم از امکانات پزشکی این مرکز بهره‌مند شوند. اما دانشجویان بین المللی که از طریق برنامه های تبادیل دانشجو اراسموس ERASMUS و فارابی وارد این دانشگاه شده اند لازم است جهت استفاده از امکانات پزشکی و درمانی، برای دریافت بیمه اقدام کنند.
کلیه ی مسائل پزشکی دانشجویان توسط اداره بهداشت، فرهنگ و ورزش دانشگاه عدنان مندرس، مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

امکانات خوابگاهی
با توجه به توسعه دانشگاه عدنان مندرس و جذب دانشجویان بین الملل، شمار خوابگاه های دولتی و خصوصی در مجتمع دانشگاهی و شهر آیدین به سرعت در حال افزایش است.
در مجمتع مرکزی این دانشگاه خوابگاه دولتی پسرانه و در مجتمع ایشیکلی خوابگاه دولتی دخترانه در حال ارائه خدمت به دانشجویان می باشند.

امکانات فرهنگی ورزشی
وجود دانشگاه عدنان مندرس در شهر آیدین و برگزاری رویدادهای علمی، فرهنگی و اجتماعی باعث پیشرفت چشمگیری در ساختار این شهر شده است. این رویدادها در سالن کنگره آتاتورک که یکی از بهترین و توسعه یافته ‌ترین مجتمع های فرهنگی و ورزشی منطقه اژه است، برگزار می‌شود. سالن فرهنگی ورزشی دانشگاه عدنان مندرس که در مرکز شهر قرار دارد امکانات متعددی مانند زمین های فوتبال، بسکتبال، والیبال، تنیس و استخر های سرپوشیده و روباز، سالن بدن‌سازی دارد. دانشجویان دانشگاه عدنان مندرس امکان استفاده از کلیه ی رویدادهای فرهنگی و ورزشی امکانات ورزشی را به صورت رایگان دارند.
تیم های ورزشی این دانشگاه هرساله در مسابقات مختلف منطقه ای، ملی و بین‌المللی شرکت می کنند و افتخارات بسیاری را تاکنون کسب کرده اند.

عدنان مندرس

رنکینگ و رتبه بندی دانشگاه عدنان مندرس
دانشگاه عدنان مندرس در طی این سال ها توانسته است در میان برترین دانشگاه های جهان رتبه ی ۲۰۴۳ را به دست آورد و در بین ۵۰ دانشگاه برتر دولتی ترکیه رتبه ۳۴ را به خود اختصاص دهد. با این حال این دانشگاه درلیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران قرار ندارد.

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه عدنان مندرس
برای اخذ پذیرش دانشگاه عندنان مندرس ترکیه همانند سایر دانشگاه ها باید در آزمون YOS این دانشگاه شرکت کنید و حداقل نمره قبولی را کسب نمایید. دانشجویان بین المللی برای ورود و تحصیل به این دانشگاه باید به زبان ترکی مسلط باشند و مدرک زبان TOMER را به دانشگاه ارائه دهند.
متقاضیان علاقه مند به پذیرش در دانشگاه عدنان مندرس علاوه برشرکت در آزمون باید تمام سوابق تحصیلی خود را به زبان ترکی ترجمه نموده و به دانشگاه ارسال نمایید همچنین در صورت أخذ پذیرش، باید ویزای تحصیلی خود را به دانشگاه ارائه دهند.
بورسیه های تحصیلی دانشگاه عندنان مندرس
دانشگاه عدنان مندرس جهت کمک به دانشجویان بی بضاعت، صندوق حمایت از دانشجویان را در سال ۲۰۰۵ تاسیس کرد تا تمام یا بخشی از هزینه های تحصیلی دانشجو را پوشش دهد.
علاوه براین کمک هزینه ها، دانشجویان مقطع کارشناسی در صورت تمایل می توانند به صورت پاره وقت در بخش‌های اداری دانشگاه دوره کارآموزی را طی کنند و در کنار کسب درآمد مهارت های شغلی را نیز فرا بگیرند.

شهریه دانشگاه عدنان مندرس

  • پزشکی (ترکی) : ۴۰/۰۰۰ لیر
  • دندانپزشکی (ترکی) : ۲۰/۰۰۰ لیر
  • فیزیوتراپی (ترکی) : ۸/۰۰۰ لیر
  • پرستاری (ترکی) : ۸/۰۰۰ لیر
  • دامپزشکی (ترکی) : ۳/۸۰۰ لیر
  • روانشناسی (ترکی) : ۸/۰۰۰ لیر
  • فنی و مهندسی (انگلیسی) : ۸/۰۰۰ لیر
  • معماری و هنر (انگلیسی) : ۸/۰۰۰ لیر