آزمون yos در ترکیه چیست

خلاصه :

YÖS آزمونی برای ورود به دانشگاه های ترک زبان ترکیه است، دانش آموزانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند می توانند با شرکت در این آزمون و کسب نمره قبولی در رشته موردنظر خود، مشغول به تحصیل شوند. آزمون یوس سالی یک بار برگزار می شود که هر دانشگاه بصورت جداگانه آزمون یوس خود را برگزار می کند و معمولا از اواخر بهار تا اوایل تابستان همه آزمون های یوس برگزار می شوند.

آزمون یوس چیست؟

آزمون یوس – YOS مخفف Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı می باشد، این آزمون هر سال از طرف دانشگاه های کشور ترکیه، خصوصی و دولتی اجرا می شود که مخصوص دانشجویان بین المللی یا خارجی یا به عبارت دیگر برای دانشجویان غیر بومی است که تمایل دارند در کشور ترکیه و در مقطع لیسانس رشته های دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی، مهندسی و علوم انسانی به زبان ترکی تحصیل کنند. هر دانشگاه وظیفه دارد با در نظر داشتن ظرفیت برای این دانشجویان، نسبت به پذیرش آنان بر حسب نتایج آزمون YOS اقدامات لازم را انجام دهد. دانشجویانی که در آزمون YOS نمره ی قبولی را بدست می آورند علاوه بر داشتن مجوز ادامه تحصیل در رشته های یاد شده، شهریه ی تحصیلی کمتری هم پرداخت می کنند.
آزمون YOS تا سال ۲۰۱۰ به شکل سراسری و به وسیله ی نظام آموزشی این کشور اجرا می گردید و نتیجه هم توسط همان سازمان سنجش اعلام می شد ولی از سال ۲۰۱۲، بر اساس قوانین مصوب شده، این آزمون به شکل جدا توسط هر دانشگاه اجرا می شود. بنابراین دانشجویان اول می بایست دانشگاه خود را انتخاب نموده و با در نظر داشتن تاریخ مشخص شده به وسیله ی دانشگاه، در آزمون YOS شرکت کنید.

مشاوره رایگان تحصیل در ترکیه
تا سال ۲۰۱۰ میزان پرسش های این آزمون هشتاد عدد بود که ۴۵ سؤال تست هوش، ۳۰ پرسش ریاضی و ۵ سؤال هم هندسه را تشکیل می داد ولی پس از مصوبه ی ذکر شده، تعداد و نحوه ی سؤالات با در نظر داشتن شرایط هر دانشگاه و به وسیله ی سیستم آموزشی آن مشخص می شود.

آزمون یوس yos  چه زمانی برگزار می گردد؟

از لحاظ زمان آزمون YOS مقداری محدود است و برخلاف آزمون های آیلتس و تافل، شما زیاد فرصت شرکت در آن را ندارید. آزمون YOS هر سال به ماه شمسی، در ماه بهمن آغاز ثبت نام دانشجویان بین المللی می باشد و سال پس از اردیبهشت تا تیر ماه زمان اجرای آزمون است. پس برای ثبت نام میتوانید بر اساس تاریخ ذکر شده توسط خود دانشگاه در این زمان اقدام به ثبت نام نمایید. نکته ای که دارای اهمیت زیادی است این است که چنان چه تمایل داشته باشید تا در بیشتر از یک دانشگاه اقدام به ثبت نام آزمون YOS کنید مشکلی نیست چرا که زمان اجرای آزمون دانشگاه ها با هم تداخلی ندارد. زمان ثبت نام قابل تمدید نمی باشد پس از پیش نسبت به تهیه ی مدارک و هزینه ها اقدام کنید تا بتوانید در فرصت مشخص شده در بهمن ماه، ثبت نام نمایید.

yosgirl

قوانین و شرایط شرکت در آزمون YOS چیست؟

آزمون YOS مثل همه ی آزمون های لوکال و بین المللی دارای شرایط و قوانین به خصوصی می باشد که هر شخص باید آنها را رعایت کند. شرایط و قوانین آزمون YOS به شرح زیر می باشد:

 • آزمون YOS برای همه ی سنین است به شرط اینکه قوانین را رعایت کنید.
 • داشتن هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامیست.
 • داشتن اسکن و اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی الزامی می باشد.
 • کپی پاسپورت به هیچ وجه پذیرفته نیست.
 • درب حوزه ی امتحانی بعد از زمان مشخص شده بسته است و بعد از آن حق ورود به حوزهی امتحانی را نمی توانید داشته باشید و حتی در این صورت مبلغ پرداختی هم به شما بازگشت داده نخواهد شد.
 • به هیچ عنوان در طول امتحان نمی توانید با شخص کناری خود حرف بزنید.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی برداری به شدت ممنوع است و چنان چه دیده شود به وسیله ی دوربین مدار بسته، از جلسه ی امتحان و شرکت در این حوزه محروم می شوید.
 • داشتن ساعت مچی، کشیدن سیگار و خوراکی ممنوع است.
 • خارج کردن برگه ی امتحانی فقط در صورت هماهنگی مجاز می باشد.
 • خارج شدن شخص از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف به حساب می آید.
 • نتایج آزمون فقط به خود شخص تحویل داده خواهد شد و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در اختیار دیگران بر عهده ی خود شخص می باشد.
 • حتما می بایست در مقطع دبیرستان فارغ التحصیل شده باشید یا دانش آموز سال آخر باشید.
 • در صورتی که جزء اتباع ترکیه هستید ولی دوره ی دبیرستان خود را در بیرون از کشور ترکیه گذرانده اید، می توانید در آزمون YOS شرکت داشته باشید.
 • اشخاصی که بومی هستند ترکیه هستند، مجاز به شرکت در آزمون YOS نمی باشند.

دوره‌ ها و کلاسهای مربوط با آزمون YOS

در این بخش به بررسی انواع دوره ها و کلاس های مربوط با آزمون YOS می بپردازیم که هم در سطح جهانی معروف هستند و هم داوطلبان خیلی زیادی دارند. یکی از دورههایی که در زمینهی آماده کردن آزمون YOS انجام می گیرد، YOS Project می باشد. در این دوره همه ی اطلاعات مورد نیاز به دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل دارند در دانشگاه های ترکیه آموزش داده شده و با برگزاری آزمون های شبیه سازی شده تلاش در آماده کردن دانشجویان می کند.
دوره ی آموزشی ALS هم از دیگر دوره ها و کلاس های مربوط با آزمونYOS می باشد که همه ی آموزش های لازم در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می گیرد و آن ها را به طرف کسب نمره ی حد نصاب کمک خواهد کرد.
همین طور دوره های و کلاس های فشرده هفتگی و ماهانه هم هستند که در طی ساعات طولانی و به شکل کاملا فشرده همه ی نمونه سؤالات شبیه سازی شده ی سال های پیش مربوط با آزمون YOS را با دانشجویان بین المللی کار می کنند.

دوره های یوس

استفاده از نمونه سؤالات آزمون های قبلی

بعضی از داوطلبان توصیه می کنند که برای آشنایی زیادتر با جو و محیط آزمون YOS، بهتر است از نمونه سؤالات آزمون های قبلی هم کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه ی بهتری را داشته باشید. پس در این بخش به معرفی بهترین این موارد خواهیم پرداخت.

 •  مجموعه پرسش های کتابYOS Practice Exam که شامل ۵۰ آزمون و نمونه سؤال آزمونYOS می باشد.
 •  مجموعه پرسش های کتابYOS Intelligence Quantity (IQ) Practice Exams که دارای ۱۰۰ها نمونه سؤال هوش آزمون YOS می باشد.
 •  کتاب YOS Questions and Answers Between 1981 and 2018 که همه ی نمونه سؤالات آزمون را در بازه ی زمانی تعیین شده جمع آوری کرده است.
 •  نمونه سؤالات YOS Mathematics 1-with Subject Explanations and Sample Questions with Solutions که منبع خوبی برای آزمون YOS می باشد.

موارد آزمون و نمرات هر بخش

همان گونه که در مطالب قبلی گفته شد، بخش‌ های گوناگون آزمون YOS به شرح زیر می باشد:

 • دفترچه ی سؤالات آزمون YOS تشکیل شده از ۲ قسمت اصلی است که قسمت اول مرتبط به آزمون هوش و ریاضی می باشد و قسمت دوم آن هم تشکیل شده از سؤالاتی برای سنجش میزان تسلط شخص داوطلب در زمینه ی زبان ترکی است.
 • قسمت اول و اصلی آزمون دارای هشتاد پرسش در زمینه ی هوش و ریاضی است. پرسش های بخش ریاضی ۳۰ عدد و در حوزه ی مباحثی مانند ریاضیات عمومی و مثلثات است و ۵ سؤال را هم هندسه است. قسمت هوش هم شامل ۴۵ سؤال می باشد که در حوزه ی تفکر منطقی و اشکال سه بعدی است.
 • تعداد پرسش های بخش اول آزمون YOS بسته به دانشگاه متغیر می باشد و قادر هستند بین ۸۰ تا ۱۰۰ باشد. همین طور نسبت ۳۰:۵:۴۵ هم می تواند بسته به صلاحدید دانشگاه مورد نظر با هم فرق داشته باشد. زمان جواب وگویی به پرسش های این قسمت هم وابسته به دانشگاه انتخابی در طی فرایند ثبت نام داشته و میان ۱۰۰ تا ۱۲۰ دقیقه با هم فرق دارد. برای اطلاع دقیق از تعداد و زمان پاسخگویی به سؤالات قسمت اول آزمون یوس می بایست به سایت دانشگاه انتخاب شده خود مراجعه کنید.
 • قسمت دوم آزمون YOS، برای سنجش میزان تسلط داوطلب در زبان ترکی می باشد و برخلاف قسمت اول، نمرات به شکل کیفی گفته می شوند و معیار قبولی داوطلب هم نیست. نمره ی این قسمت به شکل کیفی یعنی A,B و C مشخص می شود و برای جواب دهی به پرسش های این قسمت، ۶۰ دقیقه زمان فرصت لازم است و بسته به نوع دانشگاه هم زمان این قسمت می تواند فرق داشته باشد و هم اینکه احتمال دارد به شما موضوعی داده شود و بخواهند پیرامون آن مطلبی یادداشت نمایید.

touranyosclass

زمان اعلام نتیجه ی آزمون یوس چه موقع است؟

چنان چه که در آزمون یوس ( YOS) شرکت می کنید، اعلام نتایج براساس زمان بندی اولیه به شما اعلام می شود. در آزمون YOS که برای وارد شدن به دانشگاه های ترکیه در مقطع لیسانس و فوق لیسانس اجرا می گردد، بسته به اینکه چه دانشگاهی را انتخاب می کنید زمان اعلام نتایج با هم فرق دارد و می بایست به زمانبندی داده شده در فرم تأییدیه ی ثبت نام اکتفا نمایید ولی به طور معمول مدت زمانی که طول می کشد تا نمرات دانشجویان شرکت کننده در آزمون YOS انتشار پیدا کند، حدود ۲ هفته می باشد.
برای دیدن نتایج آزمون YOS، هر دانشجو می بایست به سایت دانشگاه انتخابی خود مراجه کرده و در صفحه ی مرتبط به آزمون YOS، نتیجه ی آن را ببیند. ولی همان گونه که گفته شد این زمان تقریبی است و هر سال می بایست به جدول زمان بندی داده شده توجه داشته باشید تا در زمان درست اقدام به پیشبرد مراحل آزمون کنید.

سخت و راحت بودن آزمون یوس

قطعا موقعی که خواسته اید برای ثبت نام آزمون YOS اقدام نمایید متوجه حرف های این چنینی می شوید: آزمونYOS بسیار دشوار است، YOS نسبت به هر آزمونی دشوارتر است و غیره.

ولی حقیقت ماجرا چیست؟

آزمون یوس استانداردترین آزمون در سطح کشور ترکیه است و کاملا منصفانه می باشد. فقط اهداف پرسش های آزمون YOS سنجش میزان هوش، تسلط به ریاضی و هندسه و همین طور تسلط شما نسبت به زبان ترکی  و هیچ هدفی مثل حقه زدن و تست نظرات و عقاید در آن نمی باشد و سؤالات کاملا واضح هستند و شخص آزمون دهنده به آسانی متوجه هدف سؤال خواهد شد. شرایط و میزان آمادگی شما مشخص میکند که این آزمون تا چه اندازه برای شما دشوار است. اما چنان چه بخواهیم به پرسش فوق بسیار کوتاه پاسخ دهیم؛ خیر YOS سخت نیست.

فرایند کلی آزمون یوس چگونه است؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که برای ثبت نام آزمون YOS وارد سایت دانشگاه یا مؤسسه ی مربوطه می شوید و بعد از کامل کردن فرم ثبت نام و انتخاب شهر ، اسکن صفحه ی اول پاسپورت را آپلود نمایید. پس از اینکه فرم را ارسال کردید، ایمیل تأییدیه را دریافت می کنید که در آن شماره ی درخواست قرار گرفته و به وسیله ی آن حساب کاربری شما در دانشگاهی که انتخاب نموده اید فعال می شود. نام کاربری و پسورد خود را تأیید و اطلاعات درخواستی را کامل نمایید که وقتی ایمیل تأییدیه ی اطلاعات وارد شده برای شما فرستاده می شود می بایست بقیه ی روند آزمون یوس را پشت سر بگذارید.
با پشت سر گذاشتن مراحل ثبت نام همه ی اطلاعات را تکمیل و مدارک لازم را ارسال نمایید. در آخر هم می بایست منتظر گرفتن کارت ورود به جلسه ی امتحان، تا حدود ۱ تا ۲ هفته پیش از برگزاری آزمون YOS باشید.
در روز آزمون هم، به سؤالات ۲ قسمت در دفترچه ی سؤال آزمون YOS جواب داده و ۲ هفته بعد هم نتیجه را دریافت می کنید.

آزمون یوس چه اعتبار بین المللی دارد؟

همان گونه که در قسمت های پیشین هم به آن اشاره کردیم، آزمون YOS، آزمونیست که فقط در کشور ترکیه و به وسیله ی دانشگاه  ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور طراحی می شود و اعتبار آن هم ۲ سال و فقط در نزد دانشگاه ی انتخابی می باشد. پس همان گونه که از گفته ها مشخص است آزمون YOS اعتبار بین المللی خاصی نداشته و در اصل یک نوع آزمون بومی به شمار می رود و فقط برای مواقعی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق و علوم انسانی در کشور ترکیه را دارید بنابر این اعتبار و کلاس جهانی نداشته و مورد پذیرش سیستم آموزش عالی کشور ترکیه و قبرس شمالی می باشد.

شرکت در آزمون یوس در کشور خودمان چه معایب و مزایایی دارد؟

بعضی وقتها سؤال پیش می آید و احتمالا هم به گوشتان خورده است که بعضی از افراد ادعا می کنند که به علت آسان تر بودن آزمون YOS تمایل دارند به کشور دیگری بروند و در آنجا آزمون بدهند و فقط مشکل این کار را هزینه  زیادتر می دانند. ولی می بایست آگاه باشید آزمون YOS آزمونی جهانی می باشد و هیچ تفاوتی ندارد که شما در کدام کشور این آزمون را پشت سر گذاشته اید.
عیب خاصی درباره شرکت در آزمون YOS کشور خودمان وجود ندارد و فقط مزایای آن برگزاری این آزمون بین المللی در داخل کشور بوده که مجبور نیستید هزینه ی زیادی بابت سفر به کشور دیگر و شرکت در آزمون پرداخت نمایید و موقع شرکت در آزمون هم می بایست براساس منطقه ی زمانی کشور خودمان باشد و از اعتبار یکسانی هم برخوردار باشد.
آزمون YOS بین المللی در زمان مصاحبه ی آن هم، نماینده ی دانشگاه کمبریج حضور دارند و تحت هیچ شرایطی یک شخص ایرانی با شما مصاحبه نمی کند. در نتیجه از این لحاظ مزیتی ندارد. بهترین کار تمرکز زیادتر بر روی آزمون و تسلط بر جواب دادن به پرسش ها می باشد.

معایب و مزایای شرکت در آزمون یوس

احتمالا شاید به گوشتان خورده باشد که اگر برای شرکت در آزمون یوس به ترکیه بروید یا افرادی که در این کشور هستند، آزمون سخت تری دارند یا به عنوان مثال چنان چه که به روسیه سفر کنید و آزمون YOS را در آنجا شرکت کنید برای شما خیلی راحت تر خواهد بود و دستیابی به نمرات بالاتر، بهتر خواهد بود.
ولی در اصل هیچ گونه تفاوتی میان شرکت در آزمون YOS یک کشور با یک کشور دیگر وجود ندارد و هیچ ضرری را هم متحمل نمی شوید و یا در صورت حضور در کشوری به خصوص، هیچ منفعت خاصی نصیب شما نمی شود.
آزمون YOS کاملا استاندارد، هماهنگ و برابر است و اشخاصی که از شما آزمون می گیرند اشخاص مورد اعتماد دانشگاه ها می باشند که ماه ها و بلکه سالها آزمایش های سخت گیرانه و استانداردهای دانشگاهها و مؤسسات برگزاری آزمونYOS را پشت سر گذاشته اند و حتی هیچ تفاوتی میان افرادی که زبان اول آن ها زبان ترکی باشد با دیگر افراد قائل نمی شوند. از طرفی احتمالا علت اصلی مطرح شدن این پرسش در ذهن باشد نیز، یعنی مصاحبه، وجود ندارد و این آزمون بدون انجام مصاحبه است.

منابع آزمون یوس

در این بخش به معرفی منابع آنلاین خواهیم پرداخت که می توانند کمک خیلی زیادی برای آماده شدن شما برای آزمون YOS کنند. این آزمون برعکس دیگر آزمونها ، منابع آنلاین خیلی کمی دارد و بیشتر به شکل نکات ارائه گردیده در کلاسها و جزوات و کتاب می باشد، چرا که این آزمون فاقد بخشهای ۴ گانه ی آزمونهای آیلتس و تافل است.
در کل کتاب هایی که برای آزمون YOS استفاده می شوند شامل ۳ دسته ی کلی می باشند:

 • کتابهایی که در زمینه ی تست های هوش یا IQ می باشند، در گروه اول هستند. در این کتاب ها به شکل های گوناگون، شما را با ۴۵ تست قسمت هوش آزمونYOS آشنا می کنند.
 • کتاب هایی که در زمینه ی ریاضیات هستند، در گروه دوم قرار می گیرند و در این مجموعه کتاب ها، همه ی تست های ریاضیات در مباحث مورد نظر طراحان آزمون، قرار می گیرد که به شما کمک خواهد کرد با این نوع سؤالات کاملا آشنا شوید.
 • کتاب هایی که در زمینه ی سؤالات بخش دوم آزمون یوس کار دارند و همه ی نمونه سؤالات آزمون زبان ترکی را گردآوری کرده اند.

سوالات متداول

آزمون YOS، از جمله آزمون هایست که تنها در کشور ترکیه برگزار می شود. هدف برگزاری این آزمون، ارزیابی قدرت زبان ترکی دانشجویان بین المللی می باشد که تمایل به ادامه تحصیل، کار و فعالیت در این کشور هستند. آزمون YOS برای دانشجویان بین المللی گزینه ی لازم و واجب می باشد و فقط در میان دانشگاه ها و مؤسسات خود کشور ترکیه دارای اعتبار دارد تا بتوانید میزان تسلط خود به زبان ترکی را اثبات نمایند. این آزمون برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس نیاز بوده و چنان چه رشته ی تحصیلی شما به زبان انگلیسی تدریس نگردد، قطعا می بایست در این آزمون شرکت نمایید. لذا همان گونه که متوجه شدید، این آزمون به وسیله ی دانشگاه ها و مؤسسات خود کشور ترکیه طراحی و صورت می گیرد و برای خود آنها هم اعتبار دارد و در کشورهای دیگر ملزم به رعایت ضوابط خود آنها هستید.

همان گونه که گفته شد هر سال، آزمون YOS به وسیله ی کشور ترکیه و هر دانشگاه مطابق با سیاستهای آموزشی خود، اجرا می شود که برای آن دسته از دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه های این کشور را داشته و بومی این کشور هم نباشند. همان گونه که در مطالب قبلی عنوان شد، افراد واجد شرایط اقدام به ثبت نام و انتخاب دانشگاه مد نظر خود خواهند کرد و بعد از کسب حداقل نمره ی قبولی برای رشته ی خود، مراحل ثبت نام را در دانشگاه مورد نظر پیگیری می کنند. آزمون YOS در داخل خود کشور ترکیه، نزد دانشگاه ها و مؤسسات آن اعتبار دارد و در بیرون از این کشور، اعتباری نخواهد داشت به دلیل اینکه که یکی سؤالات از بخش های آن، با هدف سنجش میزان تسلط افراد نسبت به زبان ترکی، طراحی شده است. آزمون های دیگری هم وجود دارد که مانند این وضعیت بوده و به شکل به خصوصی توسط یک کشور اجرا می گردد مثل آزمون SAT که فقط مخصوص کشور آمریکا است. پس حتما از این مورد اطمینان داشته باشید که فقط در صورتی که تمایل به ادامه ی تحصیل در کشور ترکیه را دارید و با شرط دارا بودن شرایط گفته شده در مطالب قبلی، اقدام به ثبت نام و شرکت در آزمون YOS کنید.

در عناوین قبلی گفتیم که آزمون YOS از دو قسمت اصلی تشمیل شده است. که فقط بخشی که ملاک قبولی شما در رشته  ی مد نظر در دانشگاه انتخابی است، بخش اول خواهد بود که به طور معمول حاوی ۸۰ سوال می باشد که به شکل کلی ۳۵ سؤال در حوزه ریاضیات و هندسه و ۴۵ سؤال هم در زمینه ی هوش و درک منطقی می باشد. بر حسب نمره ای که از ۵۰ کسب می نمایید، بعضی از دانشگاه ها مبنا را ۱۰۰ در نظر می گیرند، قبولی شما در دانشگاه انتخابی سنجیده شده و اعلام می شود. قسمت دوم آزمون YOS در نمره دهی مورد نیاز برای قبولی بی‌تأثیر است و بر اساس نمره ی کیفی A,B و C آن، مشخص می شود که آیا احتیاج به گذراندن دوره ی زبان ترکی پیش از شرکت در کلاس های دانشگاه دارید یا خیر؟

در حال حاضر به لطف پیشرفت تکنولوژی و زندگی در عصر طلایی تکنولوژی و ارتباطات، آزمون YOS هم به شکل کاغذی و هم به شکل سیستمی یا کامپیوتری صورت می گیرد و در هر ۲ حالت همه ی موارد امتحان کاملا مشابه هستند. حتی براساس آمار انتشار پیدا کرده تعداد اشخاصی که در هر سال نوع سیستمی را انتخاب می کنند بیشتر می شود. ولی در کشور ایران به علت نداشتن هماهنگی کامل با سرورهای کمبریج و نبود امکانات کامل در زمینه ی برگزاری آزمون YOS به شکل کامپیوتری تقریبا فرم کاغذی غالب است. این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که بعضی از دانشگاه های ترکیه اعلام می‌کنند که چنان چه محل برگزاری آزمون شرایط اجرای آزمون YOS در فضای اینترنتی را نداشته باشد و یا تعداد شرکت کنندگان زیاد نباشد، آزمون به شکل کاغذی هم انجام خواهد گرفت.

روشی که بعضی وقتها افراد برای مطالعه انتخاب می نمایند به روش خودخوان معروف است و شخص در آن بدون شرکت در کلاس، خود شروع به مطالعه و تقویت خود می کند. در این روش شما می توانید خودتان را برای آزمون یوس آماده کنید و از منابع گوناگون آن هم بهره مند شوید. از مجموعه منابعی که می توانید در این روش بهره گیری نمایید، مجموعه کتاب هایی بودند که در بالا به آنها اشاره کردیم. ولی به شکل خرید فیزیکی هم مجموعه هایی هستند که کمک می کنند تا شرکت در آزمون YOS و موفقیت در آن، بدون حضور در کلاس های مربوطه هم امکان پذیر باشد.

کتاب های پوزا

این سری از کتاب ها درس نامه های جامع و فوق العاده ای را درباره آزمون YOS هم به زبان ترکی و هم انگلیسی جمع آوری کرده است.

کتاب های متروپل

در این کتاب ها شما شاهد سرفصل هایی می باشد که همه ی موردهای آزمون در آن ذکر گردیده و حتی مورد استفاده ی اساتید در کلاس های آماده سازی آزمون YOS هم هستند.

کتابهای تی نی تی

این کتاب هم مثل کتابهای قبلی جامع بوده و درسنامه های آن همه ی موارد آزمون را یاد می گیرند.

کتاب های چاغداش

تهیه ی این کتاب را به این علت پیشنهاد می کنیم که نکات و مطالب تکمیلی در آن آورده شده و در کنار کتاب های فوق،انتخاب فوق العادهای به شمار می رود.

دفترچه ی سؤالات آزمون یوس از دو قسمت تشکیل شده است که قسمت اول مربوط به آزمون هوش و ریاضی می باشد و قسمت دوم آن هم از سؤالاتی جهت سنجش میزان تسلط شخص داوطلب در زمینه ی زبان ترکی تشکیل شده است. قسمت اول و اصلی آزمون دارای هشتاد سؤال در زمینه ی هوش و ریاضی می باشد. سؤالات قسمت ریاضی ۳۰ عدد و در حوزه ی مباحثی مانند ریاضیات عمومی و مثلثات می باشد و ۵ سؤال را هم هندسه تشکیل می دهد. قسمت هوش هم شامل ۴۵ سؤال می باشد که در حوزه ی تفکر منطقی و اشکال سه بعدی است. تعداد سؤالات قسمت اول آزمون YOS بسته به دانشگاه با هم فرق دارند و می تواند میان ۸۰ تا ۱۰۰ باشد. همین طور نسبت ۳۰:۵:۴۵ هم می تواند بسته به صلاحدید دانشگاه مورد نظر فرق داشته باشد.
زمان جوابگویی به پرسش های این قسمت هم وابسته به دانشگاه انتخابی در طی فرایند ثبت نام داشته و بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ دقیقه با هم فرق دارند. برای اطلاع دقیق از تعداد و زمان جوابگویی به پرسش ها قسمت اول آزمون یوس می بایست به سایت دانشگاه خود مراجعه کنید. قسمت دوم آزمون YOS، برای سنجش میزان تسلط داوطلب در زبان ترکی است و برخلاف قسمت اول، نمرات به شکل کیفی ذکر می گردند و معیار قبولی داوطلب هم نیست. نمره ی این قسمت به شکل کیفی یعنی A,B و C مشخص می گردد و برای جواب دهی به پرسش های این قسمت، ۶۰ دقیقه زمان فرصت دارید و بسته به نوع دانشگاه هم زمان این بخش می تواند متفاوت باشد و هم اینکه احتمال دارد به شما موضوعی داده شود و بخواهند پیرامون آن مطلبی بنویسید. نکته ای که درباره قسمت دوم آزمون YOS وجود دارد این است که چنان چه داوطلب نمره ی حد نصاب این بخش را کسب نکند می بایست پیش از وارد شدن به دانشگاه مورد نظر خود، ۶ ماه دوره ی زبان ترکی را پشت سر بگذارد.

آزمون یوس فقط به یک صورت برگزار می گردد و انواع خاصی ندارد. هدف از برگزاری فقط نوع آزمون YOS سنجش هوش، ریاضیات و تسلط دانشجویان بین المللی درباره زبان ترکی است. تعداد پرسش ها و حتی زمان جوابگویی و یا هر دو، بسته به دانشگاه انتخابی شما و یا نوع رشته، می تواند فرق داشته باشد که می بایست به وسیله ی دانشگاهی که در آن ثبت نام کرده اید جویا شوید. این آزمون فقط به یک نوع وجود داشته و فقط در میان دانشگاه ها و مؤسسات داخلی کشور ترکیه اعتبار دارد. توجه کنید که فقط در صورتی که خواهان ادامه تحصیل در این کشور می باشید در این آزمون ثبت نام کنید.

آزمون YOS فاقد مصاحبه می باشد. نحوه ی کار این آزمون به این شکل است که چنان چه تمایل به ادامه تحصیل فقط در کشور ترکیه را دارید، دانشگاه مد نظر را انتخاب کرده و بعد از پشت سر گذاشتن فرایند ثبت نام، در آزمون می توانید شرکت نمایید. بعد از قبولی در آزمون، مجوز ورود به دانشگاه انتخابی در رشته ی مورد نظر خود را می توانید پیدا کنید و احتیاجی به انجام مصاحبه ی نخواهید داشت.

واقعیت ماجرا برای آزمون YOS اینگونه می باشد که این آزمون سقف ثبت نامی ندارد به دلیل اینکه هر سال به تعداد شرکت کنندگان اضافه می شود که یکی از علت های زیاد شدن استقبال از آزمون YOS هم این است که هزینه ی تحصیل و زندگی در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر است و چنان چه که در این آزمون قبول شوید باز هم هزینه ها کمتر می شوند. ظرفیت هر حوزه ی امتحانی احتمالا به علت محدودیت مکان، محدود باشد ولی سقف کلی شرکت در آزمون، محدود به مقدار خاصی نخواهد بود. ولی برای شما بهتر است که ثبت نام خود را به روزهای پایانی موکول نکنید تا شانس انتخاب حوزه ی امتحانی نزدیک تر را از دست ندهید. به طور کلی، ظرفیت کلی جهانی آزمون YOS هیچ محدودیتی ندارد و هر سال به تعداد آن اضافه می شود، فقط بعضی از حوزه های امتحانی احتمال دارد محدودیت مکان داشته باشند که می بایست موقع ثبت نام به آن توجه داشته باشید.

برای آزمون YOS در همه ی کشورها دوره هایی به وسیله ی بعضی از مؤسسات اجرا می گردد که بسته به عوامل گوناگونی مثل هدف آن از برگزاری کلاس، نوع کشور و شهر، تعداد افراد شرکت کننده، سابقه ی موفقیت مؤسسه ی برگزار کننده ی آزمون و مدت زمان دوره ی آموزشی و حتی درجه ی کیفیت کاری اساتیدی که در این مؤسسه مشغول به کار می باشند، تعیین کننده ی قیمت نهایی خواهد بود. مثلا بعضی از مؤسسات برای کار کردن تست های ریاضیات و هوش و همین طور تقویت زبان ترکی، ۵۰ دلار برای هر جلسه-ی ۹۰ دقیقه ای می گیرند. اگر این کلاس ها به شکل خصوصی اجرا گردد تا جلسه ای ۱۰۰ دلار هم می تواند برسد. پس با در نظر داشتن اینکه هزینه ی شرکت در کلاسهای آزمون YOS وابستگی شدید به عوامل یاد شده دارد حتما موارد بالا را لحاظ نموده و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

هزینه ی شرکت در آزمون YOS احتمال دارد از یک مؤسسه به مؤسسه‌ ی دیگر متفاوت باشد که این تفاوت ناشی از خدمات بیشتر و باکیفیت تر در مؤسسه ی انتخابی شما است که در اصل سهم خود مرکز برگزاری آزمون است. مثلا سیستم تهویه ی قوی تر، پذیرایی مناسب تر و… از جمله عواملی می باشند که باعث می شوند هزینه ی نهایی تمام شده برای شما مقداری فرق داشته باشد ولی به شکل کلی برای آزمون یوس در داخل کشور ترکیه ۴۰ لیر و برای خارج از کشور ترکیه هزینه ای بالغ بر ۹۰ لیر یا ۱۵ یورو خواهد بود.

احتمالا از خود سئوال کنید که کاربرد آزمون YOS چیست و چه مزیت هایی دارد؟ چرا باید در این آزمون شرکت کنم و چه ضرورتی دارد؟ جواب کامل این سؤال را در ادامه خواهیم داد همراه توران پارس باشید. کاربردها و مزیت های آزمون YOS به طورکلی به شرح زیر است: چنان چه تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه را دارید آزمون YOS و داشتن نمره ی قبولی عالی به شما کمک خیلی زیادی خواهد کرد تا در دانشگاه های تراز اول مشغول به تحصیل شوید. به شما کمک خواهد کرد تا به عنوان شخص حرفه ای شناخته شوید و اعتبار خود را در کشور ترکیه زیادتر کنید. بعضی از افراد حتی چنان چه برای تحصیل هم مهاجرت کنند، در کنار تحصیل می بایست به انجام کار هم مشغول شوند. قبولی در آزمون YOS، حتی در پیدا کردن فرصت های شغلی بهتر هم کاربرد دارد. قبولی در آزمون یوس باعث می شود به شرکت های برتر در کشور ترکیه نشان دهید که سطح و دامنه ی ارتباطی شما حرفه ای و توانایی کار در این شرکتها را دارید. در صورتی که تمایل به مهاجرت و زندگی در کشور ترکیه را دارید، قطعا تسلط به زبان ترکی از ملزومات بوده و قبولی در آزمون YOS با نمره ی سطح بالا، این مورد را تأیید و به شما کمک می کند. برای گرفتن ویزا قطعا احتیاج به ارائه ی مدرک زبان معتبر برای اثبات قدرت زبان ترکی خود دارید که آزمون YOS با داشتن معتبرترین مدرک زبان ترکی در این کشور، نقطه ی اتکا و قدرت خیلی مهمی برای شما به حساب می آید.

آزمون YOS مثل همه ی آزمون های دیگر دارای شرایطی است که در آن تعیین می کند چه اشخاصی واجد شرایط و چه افرادی غیر واجد شرایط برای شرکت در این آزمون می باشند. در صورتی که یکی از موارد زیر ارائه شده منطبق با شرایط نباشد، از ادامه ی روند ثبت نام جلوگیری می کند. همین طور لازم است که در این بخش افراد واجد شرایط را ذکر می کنیم و خارج از آن، افراد واجد شرایط برای شرکت در آزمون YOS نخواهند بود: حداقل سن برای این آزمون وجود ندارد بنابر این همه ی افرادی که مقطع پیش دانشگاهی را به پشت سر گذاشته اند با شرط رعایت موارد که در ادامه گفته شد، مجاز به شرکت در آزمون YOS هستند. متقاضی شرکت در آزمون قطعا می بایست دارای پاسپورت معتبر باشد و تاریخ انقضای آن مهلت داشته باشد.
اگر تمایل به تحصیل، کار و زندگی در ترکیه هستید، واجد شرایط محسوب می شوید. برای افراد متخصص و حرفه ای در زمینه ی پزشکی که مایل به مطالعه یا کار در کشور ترکیه باشند مناسب خواهد بود. چنان چه تابعیت کشور ترکیه یا قبرس شمالی را داشته باشید ولی ۳ سال آخر دبیرستان را در این کشور نگذارنیده باشید، جزء افراد واجد شرایط خواهید بود در غیر این صورت واجد شرایط شرکت در آزمون YOS نیستید. در صورتی که هنگام تولد تابعیت کشور ترکیه را گرفته باشید و بعد با تأیید وزارت خانه ی این کشور، از تابعیت آن خارج شده باشید، به شرط داشتن مدارک لازم، واجد شرایط شرکت در آزمون YOS خواهید بود.

آزمون یوس که به عنوان مجوز ورود دانشجویان بین المللی به دانشگاه های این کشور اجرا می شود، دارای ۵۰ نمره است و بر حسب تعداد پاسخ های درست شما محاسبه شده و به ازای هر ۴ جواب نادرست، یک جواب درست هم حذف می شود. برای وارد شدن به دانشگاه های پزشکی این کشور، حداقل می بایست از ۵۰ نمره، نمره ی ۴۰ را کسب کنید و برای رشته هایی که به شکل آموزش از راه دور باشند، حداقل نمره ی لازم، ۳۰ است.

بخش دوم این آزمون، اساس سنجش میزان تسلط دانشجویان نسبت به زبان ترکی می باشد و هیچ تأثیری در نتیجه ی آزمون نخواهد داشت ولی چنان چه نمره ی مساوی با شخص دیگری دریافت شود، در این شرایط امکان دارد نمره ی این قسمت هم لحاظ شود. بنابراین برای وارد شدن به دانشگاه های پزشکی رقابت سختی دارید و می بایست بیشتر از ۸۰ % نمره را کسب نمایید تا بتوانید جواز ورود به دانشگاه پزشکی مد نظر خود را بدست آورید. پس پیشنهاد می شود شدیدا خود را برای این آزمون آماده سازید.

آزمون YOS برای دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس هستند، اجرا می شود. بنابر این از اعلام نتایج به وسیله ی خود سایت دانشگاه انتخابی دانشجو، به مدت دو سال اعتبار دارد. نکته ای که درباره مهلت اعتبار نتایج و مدرک آزمون یوس در ترکیه وجود دارد این است که در اکثریت موارد دو اعتبار اعطایی به دانشجوی بین المللی، فقط نزد دانشگاه انتخابی پذیرفتنی می باشد و به جزء در موارد استثناء، در موارد دیگر برای دیگر دانشگاه های ترکیه مورد قبول نیست. مثلا چنان چه دانشگاه ازمیر ترکیه را انتخاب کنید، نمرات قبولی و مدرک آزمون YOS شما فقط برای این دانشگاه دو سال معتبر است و به عنوان مثال برای دانشگاه حاجت تپه فاقد اعتبار خواهد بود. به این دلیل امکان انتخاب دانشگاه، موقع ثبت نام آزمون در روند ثبت نامی، قرار داده شده است.

همان گونه که ذکر شد و در مطالب قبلی هم گفته شد، دفترچه ی سؤالات آزمون YOS متشکل از ۲ قسمت اصلی است که قسمت اول مرتبط به آزمون هوش و ریاضی می باشد و قسمت دوم آن هم متشکل از سؤالاتی برای سنجش میزان تسلط فرد داوطلب در زمینه ی زبان ترکی می باشد. قسمت اول و اصلی آزمون که ملاک قبولی شما در دانشگاه انتخابی است، به طور معمول دارای هشتاد سؤال در زمینه ی هوش و ریاضیات است. سؤالات بخش ریاضی معمولا سی عدد و در حوزه ی مباحثی مانند ریاضیات عمومی و مثلثات می باشد و ۵ سؤال را هم هندسه تشکیل می دهد یا به عبارت دیگر سؤالات قسمت ریاضی، ۳۵ عدد است. قسمت هوش هم شامل ۴۵ سؤال است که در حوزه ی تفکر منطقی و اشکال سه بعدی می باشد. تعداد سؤالات قسمت اول آزمون YOS بسته به دانشگاه با هم فرق دارد و می تواند بین ۸۰ تا ۱۰۰ عدد باشد.
همین طور نسبت ۳۰:۵:۴۵ هم می تواند بسته به دانشگاه مورد نظر فرق داشته باشد. زمان جوابگویی به پرسش های این قسمت هم وابسته به دانشگاه انتخابی در طی فرایند ثبت نام داشته و بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ دقیقه با هم فرق دارد. برای اطلاع دقیق از تعداد و زمان جواب گویی به سؤالات قسمت اول آزمون YOS می بایست به سایت دانشگاه منتخب خود مراجعه کنید.

قسمت دوم آزمون YOS، برای سنجش میزان تسلط داوطلب در زبان ترکی بوده و برخلاف قسمت اول، نمرات به شکل کیفی بیان شده و معیار قبولی داوطلب هم نیست. نمره ی این قسمت به شکل کیفی یعنی A,B و C مشخص می شود و برای جواب دهی به پرسش های این قسمت، ۶۰ دقیقه زمان لازم است و بسته به نوع دانشگاه هم زمان این بخش می تواند فرق داشته باشد و هم اینکه احتمال دارد به شما موضوعی داده شود و بخواهند پیرامون آن مطلبی یادداشت کنید. نکته  ای که درباره قسمت دوم آزمون YOS وجود دارد این است که چنان چه داوطلب نمره ی حد نصاب این قسمت را کسب نکند می بایست پیش از وارد شدن به دانشگاه مورد نظر خود، ۶ ماه دوره ی زبان ترکی را بگذراند.

در مورد آزمون YOS بایدها و نبایدهایی وجود دارد که چنان چه مایل به موفقیت در این آزمون هستید قطعا به آنها باید عمل کنید. این موارد به شرح زیر می باشند: حتما پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و قطعا تاریخ انقضای آن را چک کنید. می بایست پاسپورت شما اعتبار داشته باشد. می بایست اصل پاسپورت را داشته باشید و به هیچ عنوان کپی آن مورد قبول نیست. مکان آزمون را دقیقا چک کنید و سریع¬ترین مسیر را از قبل تعیین نمایید. آزمون YOS کاملا قانونمند بوده و در رأس ساعت مشخص شده درب¬های محل برگزاری آزمون بسته می شوند. بنابر این به موقع رسیدن یک امر مهم به حساب می آید. نباید جملات و نمونه سؤالات آزمون¬های قبلی را حفظ کنید چرا که به هیچ وجه مشابه هم نخواهند بود و برای این کار می بایست خود را کاملا آماده کنید. نباید ثبت نام آزمون خود را به روزهای آخر موکول کنید به دلیل اینکه زمان¬ها محدود و انتخاب شما هم محدودتر می شود.

همان طور که در جریان هستید به مدت چندین سال آزمون YOS به شکل کاغذی اجرا شد و هنوز هم اجرا می شود. پس در این قسمت قصد داریم به بررسی معایب و مزیت های آزمون YOS به شکل کاغذی بپردازیم. مزیت های بسیار بزرگ آزمون YOS به شکل کاغذی، امکان نوت برداری، دایره کشیدن و نوشتن نکات مهم مد نظر داوطلبان بر روی برگه ی آزمون است. این کار کمک خواهد کرد تا شخص داوطلب به آسانی پاسخ درست را پیدا کند، ایده های خود را بررسی و پیش از وارد کردن پاسخ به داخل برگه ی مربوطه، آن را چک نماید.
یک معایب بزرگ آزمون کاغذی YOS ، نگرانی داوطلبان بابت دست نوشته ی ناخوانای خود یا بد نوشتن آن می باشد به خصوص اگر چندین بار خط خوردگی داشته باشد. در بعضی از موارد شخص تصحیح کننده ی اوراق امتحانی، به دلیل مشکل در خواندن پاسخ، نمی تواند به شما امتیازی بدهد و به اسانی امتیاز را از دست می دهید. عیب دیگر این نوع آزمون، وارد کردن پاسخ ها از برگه ی سؤال به برگه ی جواب خواهد بود که بعضی وقتها افراد تصحیح کننده متوجه اشتباهاتی مانند وارد کردن پاسخ درست در قسمت اشتباه و یا غلط انتخاب کردن گزینه ها با وجود اینکه در برگه ی سؤال گزینه ی درست انتخاب شده بوده است. پس این موارد معایبی هستند که نمی توان به آسانی آن ها را نادیده گرفت.

یکی از بزرگ ترین مزیت های آزمون کامپیوتری YOS، مرتبط به گستردگی و دامنه ی انتخاب شما درباره تاریخ و ساعت امتحان می باشد. در نوع کامپیوتری شما روزهای زیادتری را در اختیار دارید تا برای آزمون خود انتخاب نمایید ضمن اینکه تعداد مراکز ارائه دهنده هم نسبت به نوع کاغذی آزمون YOS خیلی زیادتر هستند. از طرف دیگر بزرگ ترین مزایای های آزمون YOS این است که نتایج آزمون خیلی سریعتر تعیین می شوند و در نهایت ۵ تا ۷ روز زمان انتظار است. از لحاظ نوشتاری، مزایای خیلی بزرگی که در نوع سیستمی نسبت به نوع کاغذی وجود دارد و به همه ی داوطلبان پیشنهاد می شود که فقط برای این مزیت هم که شده، نوع سیستمی را انتخاب نمایند، تصحیح اشتباهات تایپی و اضافه و پاک کردن کلمات به ساده ترین روش است. مثل هر نرم افزار تایپ دیگری، در نوع کامپیوتری هم می توانید کلمات را پاک و مواردی را بدون خط خوردگی و پاک کردن اضافه کنید.
براساس تحقیقات صورت گرفته سرعت تایپ معمولی بر روی کاغذ حدود ۳۱ کلمه در دقیقه می باشد اما در نوع تایپی در کامپیوتر به ۴۰ کلمه در دقیقه هم می رسد. این امر باعث صرفه جویی خیلی زیادی در زمان می شود. در نوع کامپیوتری آزمون YOS، به آسانی می توانید به وسیله ی ساعت کامپیوتر وقت را مدیریت نمایید و نگران پرت شدن حواس خود نسبت به گذر زمان نباشید همین طور اینکه به کمک نرم افزار موجود در آن، به آسانی می توانید تعداد کلمات را شمرده و استرس کمتری داشته باشید. در نوع کامپیوتری افراد کمی حضور دارند و این امر سبب آرامش خاصی در شما می شود. مشکل ورق زدن برگه ها و قاطی کردن پرسش ها و فراموشی لحظه ای را نخواهید داشت چرا که صفحه ی کامپیوتر به ۲ بخش سؤال و جواب تقسیم می شود. عیب بزرگ ترین عیب نوع کامپیوتری آزمون YOS این است که نمی‌توانید مثل نوع کاغذی، نکته و موارد را در آن یادداشت نمایید و تمرکز زیادتری داشته باشید. عیب دیگر آن، صدای تایپ کلمات کیبورد احتمال دارد خود عاملی برای حواس پرتی باشد. خستگی چشم ها در اثر نگاه کردن طولانی مدت به صفحهی کامپیوتر هم میتواند از مشکلات این نوع آزمون باشد.

آزمون YOS در دسته ی آزمون های بومی است که برای اشخاصی طراحی می شود که قصد تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در کشور ترکیه را دارند. معمولا زبان آزمون YOS به ۲ صورت ترکی و انگلیسی می باشد و بعضی از دانشگاه ها حتی به زبان فارسی، نمونه سؤالات را می گذارند.

مدت زمانی که آزمون YOS طول می کشد میان ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه خواهد بود که بسته به دانشگاه برگزار کننده با هم فرق دارد و نحوه ی کنترل زمان در این آزمون از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که اکثر افراد از کمبود زمان خود شکایت دارند. در این بخش به شما آموزش می دهیم که چطوری عمل کنید تا با این مشکل مواجه نشوید. ب

رای قسمت اول آزمون YOS، مربوط به سؤالات هوش و ریاضیات بهترین کار، تمرکز بر روی سؤالاتی می باشد که می توانید به آن ها جواب دهید و آزاد کردن سؤالاتی که در پاسخ دادن به آن ها شک دارید. این سؤالات را در اخر آزمون، در صورتی که وقت اضافه ای داشتید، زمان صرف کنید. برای قسمت زبان ترکی، بهترین این است که نمره ی این بخش هیچ تأثیری در قبولی یا عدم قبولی شما ندارد بنابر این هیچ استرسی نداشته باشید. درباره نحوه ی جواب دهی هم بهترین کار، عمل کردن به شیوه  ی بالا است.

آزمون YOS، از جمله آزمون هایست که فقط در کشور ترکیه برگزار می گردد. هدف برگزاری این آزمون، سنجش قدرت زبان ترکی دانشجویان بین المللی می باشد که تمایل به ادامه تحصیل، کار و فعالیت در این کشور را داشته باشند. آزمون YOS برای دانشجویان بین المللی گزینه ی واجب است و فقط در میان دانشگاه ها و مؤسسات خود کشور ترکیه دارای اعتبار بوده تا بتوانید میزان تسلط خود به زبان ترکی را به ثبت نمایند. این آزمون برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس احتیاج است و چنان چه رشته ی تحصیلی شما به زبان انگلیسی تدریس نشود، قطعا می بایست در این آزمون شرکت نماید. پس همان گونه که متوجه شدید، این آزمون به وسیله ی دانشگاه ها و مؤسسات خود کشور ترکیه طراحی و اجرا می گردد و برای خود آن ها هم اعتبار دارد و در کشورهای دیگر ملزم به رعایت ضوابط خود آن ها هستید.

برای شرکت در آزمون YOS، هر تعداد دفعات که تمایل داشته باشید می توانید در آن شرکت نمایید و از این بابت هیچ محدودیتی وجود ندارد.

آزمونYOS مثل هر آزمون دیگری، فرصت اعتراض به نمره در آن وجود دارد که دانشجویان چنان چه نسبت به نمره ی خود اعتراضی دارند، در فرصت مشخص شده، فرم مربوطه را پر می کند و با توضیحات کامل نسبت به نمره ی خود اعتراض خود را ثبت می نمایند. دانشگاه مربوطه هم بعد از گرفتن فرم نسبت به بررسی آن اقدامات لازم را انجام می دهد.
چنان چه که اعتراض شما مورد تایید قرار گیرد، هزینه ی پرداختی برگشت داده خواهد شد و در غیر این صورت، بازگشت پول را انجام نمی شود.
نکته ای که درباره اعتراض نسبت به نتیجه ی آزمونYOS وجود دارد این است که، چون این آزمون به وسیله ی هر دانشگاهی طراحی و اجرا می شود ، زمان اعتراض نسبت به آن، مثل روز برگزاری آزمون می تواند فرق داشته باشد یا یکسان نباشد.

همان گونه که ذکر شد، آزمون یوس به وسیله ی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ترکیه طراحی و اجرا می شود. که به طور معمول هر سال در ماه های بهمن زمان ثبت نام این آزمون آغاز میگردد که به علت طراحی سؤال توسط دانشگاه های مختلف، زمان ثبت نام و روز برگزاری آزمون هم با هم فرق دارند. ولی همه ی تاریخ ثبت نام ها در همان تاریخ بهمن ماه انجام می شود و فقط در روز ثبت نام با همدیگر فرق دارند.

در بعضی مواقع گفته می شود که محدودیت سنی برای آزمون YOS زیر ۱۶ سال می باشد. در اصل آزمونYOS برای همه ی افراد مجاز بوده و هیچ مشکلی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی، در اصل یک توصیه می باشد چرا که هیچ فایده ای برای افراد زیر ۱۶ سال نخواهد داشت. به علت اینکه تا ۱۸ سالگی شخص وارد دانشگاه نمی شود و مدت زمان اعتبار آزمون YOS هم ۲ سال خواهد بود پس دوباره می بایست در آزمون شرکت نمایند. بنابراین برای این افراد شرکت در آزمونYOS منطقی نیست. از طرفی دیگر هم تا موقعی که شما دوره ی دبیرستان را به پایان نرسانده اید، مجوز ثبت نام در آزمون به شما داده نمی شود.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *