همه چیز درباره آزمون SAT

فهرست عناوین

آزمون SAT چیست؟

آزمون SAT برای اولین بار در سال ۱۹۲۶ در کشور آمریکا برگزار شد. این آزمون توسط کالج برد آمریکا برگزار می شود که یک انجمن خصوصی  و غیر انتفاعی است.
آزمون SAT به عنوان یک آزمون ورودی برای قبولی در دانشگاه ها است و دانشجویان می توانند با شرکت در این آزمون و کسب نمره قبولی که برای هر دانشگاه متفاوت است، وارد دانشگاه شوند. این آزمون به رشته خاصی محدود نمی شود و برای قبولی در تمامی رشته ها می باشد. آزمون SAT یک آزمون استاندارد و جهانی است که به زبان انگلیسی بوده و ۴ بار در سال و در ماه های اکتبر، دسامبر، مارس و می برگزار می شود. با شرکت در این آزمون می توانید درخواست تحصیلی خود را برای دانشگاه های سراسر دنیا هم چون کشور های آمریکا، ترکیه، کانادا، استرالیا، انگلیس، نروژ و … ارسال کنید. شما می توانید هر چند بار که بخواهید در این آزمون شرکت کنید و نتیجه آزمون قبلی در آزمون بعدی محاسبه نمی شود.
هزینه شرکت در این آزمون برای هر نفر ۱۰۱ دلار می باشد که توسط موسسه کالج برد تعیین شده است. منبع اصلی این آزمون کتاب های موسسه کالج برد است. نتایج آن نیز سه هفته پس از برگزاری آزمون اعلام می شود.

َُآزمون SAT

تاریخچه آزمون SAT

همان طور که از نام SAT(Scholastic Aptitude Test) مشخص است، این آزمون نوعی آزمون استعداد تحصیلی به شمار می آید که به سبب استاندارد های بین المللی زیادی که پاس کرده می تواند گزینش خوبی برای کشف و انتخاب استعداد در رشته های مختلف باشد.

SAT در ابتدای شروع کارش به ارتش آمریکا تعلق داشت و آزمون IQ ورودی نیرو های مسلح کشور آمریکا محسوب می شد. اما رفته رفته به دلیل جذابیت کافی برای اولین بار در سال ۱۹۲۶ به عنوان آزمون پذیرش دانشگاه معتبر  شناخته شد. ولی این پایان کار نبود و در سال ۱۹۴۰ SAT توانست به رسمی ترین امتحان ورود به کالج های آمریکا بدل شود و حدود ۳۰۰۰۰۰ نفر از طریق آن اقدام به ادامه تحصیل در دانشگاه های مختلف کنند. با گذشت زمان SAT از آن هم فراتر رفت و در سال ۲۰۱۰ توانست لقب محبوب ترین آزمون در این کشور را به خود اختصاص دهد.

مشاوره رایگان تحصیل در ترکیه

چرا SAT ؟

SAT یک آزمون استاندارد است که با تکیه بر سنجش میزان درک مطلب و توانایی محاسباتی نشان می دهد که چقدر برای ورود به کالج یا دانشگاه آماده اید! در واقع در این آزمون شما کمترین نیاز را به حفظیات خود خواهید داشت و ابزار شما در طول امتحان قوه تحلیل شما می باشد. اما سوالی که اینجا مطرح می شود  این است که چرا باید آزمونی که در آمریکا برگزار می شود تا این اندازه برای ما دارای اهمیت باشد؛ آن هم با این شرایط سخت مهاجرتی به آمریکا؟

نگران نباشید پاسخ شما پیش ماست.SAT در اصل یک آزمون بین المللی است، گرچه توسط آمریکا برگزار می شود و بیش از ۹۰ درصد شرکت کنندگان آن در ایالات متحده هستند‌ اما بسیاری از کشور ها از جمله ترکیه در جهت نزدیک تر کردن سیستم آموزشی خود به آمریکا SAT را همزمان با آمریکا در تاریخ های ۲۴ ژانویه،۱۴ مارس ،۲ می و ۶ ژوئن برگزار می کنند و خبر خوب اینجاست که هریک از دانشگاه های مقصد این آزمون درصد قابل توجهی از ظرفیت کلاس های خود را به دانش جویان غیر بومی اختصاص می دهند و همواره دانش جویان ایرانی در این صحنه بسیار خوش درخشیدند و هرساله بسیاری از آن ها به تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان معتبر ترکیه می پردازند. همراه ما باشید تا در ادامه مقاله به شرایط ثبت نام و جزئیات بیشتری از آزمون SAT را بررسی کنیم.

شرکت کنندگان آزمون SAT توران آکادمی

دانلود منابع و نمونه سوالات آزمون SAT

تفاوت بین SAT و Yos

معرفی منابع SAT

منبع اول : کتاب کالج هیئت کتاب راهنمای رسمی SAT با عنوان “کتاب آبی” یا “The Blue Book”

کتاب آبی کتاب برتر آمادگی آزمون SAT است. این کتاب برای SAT گرداوری شده و استراتژی های این کتاب در حد متوسط می باشد، اما بخش آزمایشات SAT واقعی را در خود دارد.

منبع دوم : بررسی پرینستون، ۱۱ تست تمرین برای SAT و PSAT

زمانی که شما آزمایشات کتاب آبی را پشت سر گذاشتید، تمارین این کتاب بسیار به شما کمک می کند، البته درست است که بعضی از سوالات کمی ساده تر از کتاب آبی هستند اما تمارین موثری در این کتاب وجود دارد.

منبع سوم : مجموع کتاب های Barron’s SAT

استراتژی ها و بسیاری از سوالات و تمارین این آزمون برای شروع آمادگی SAT مفید است.

منبع چهارم : PWN SAT

PWN مجموعه ای از کتاب ها و وبلاگ های مفید (که شامل بسیاری از موارد موجود در کتاب ها) است. PWN توسط یک معلم تدریس می شود و از طریق تماس شخصی و بسیاری از راهنمایی های مفید به قبولی شما در آزمون SAT کمک می کند.

منبع پنجم: آکادمی khan

خان آکادمی یک سازمان خصوصی و مورد حمایت موسسه کالج برد است که بصورت ویدئویی مباحث SAT را توضیح می دهد، منابع خان آکادمی یکی از بهترین منابع SAT است.

منبع ششم : Magoosh.com

یک منبع عالی برای آمادگی آزمون SAT می باشد که درس های ویدیویی را فراهم می کند ، بنابراین قبل از حل سوالات سخت، می توانید از تمام اصول آنها مطلع شوید و پس از آن صدها سوال و تمرین وجود دارد، بعضی از آنها سخت تر از آن چیزی است که حتی روز آزمون خواهید دید. به طور خلاصه، این منبع هم برای تازه کار ها و هم کارشناسان مناسب است.

منبع هفتم : راهنمای کامل برای SAT Vocabulary

منبع هشتم: Vocabulary.com

SAT توران پارس

SAT در ترکیه

دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه مانند دانشگاه خاورمیانه، بغازیچی، دانشگاه فنی استانبول، حاجت تپه، کوچ، همگی دانشگاه های معتبر ترکیه هستند که پذیرش خود را از طریق آزمون SAT انجام می دهند.

در واقع آزمون SAT در دو نوع General SAT و Subject SAT برگزار می شود که نوع Subject آن مخصوص ورود به کالج های کشور های آمریکای شمالی بوده که شرایط آن در این مقاله نمی گنجد. لازم به ذکر است که برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه آزمون General کفایت می کند که در ادامه به جزئیات این امتحان سه ساعت و چهل پنج دقیقه ای می پردازیم.

دانشگاه های موردتایید وزارت علوم و بهداشت ایران  در ترکیه کدامند؟

بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه ۲۰۲۲-۲۰۲۳

برخی از دانشپذیران موفق توران آکادمی

آزمون SAT شامل چه بخش هایی است؟

بخش اول

بخش درک مطلب: Evidence-Based Reading

سوالات این بخش از آزمون به صورت تستی یا چهار گزینه ای بوده و بر خلاف آزمون سراسری ایران برای پاسخ های غلط نمره منفی در نظر گرفته نمی شود. در واقع هدف این سوالات توانایی شما در درک مطلب است و عموما به این صورت است که یک متن ادبی از متون کلاسیک و یا معاصر آمریکا انتخاب کرده و پس از توضیح کامل از شما سوالاتی درباره ی آن می پرسد.
گاهی در این متون از گراف، نمودارو یا جدول استفاده می شود که البته درک آن منوط به دانش شما به ریاضی یا علم منحصر به آن نیست و با شهود اولیه می توان به این گونه سوالات پاسخ داد.
این بخش شامل ۵۲ سوال بوده و برای آن ۶۵ دقیقه وقت در نظر گرفته شده است و نمرات آن به صورت ترکیبی با بخش نگارش و آزمون زبانی (بخش بعدی) از ۱۰۰ تا ۴۰۰ اعلام می شود.

evidancebasereading

بخش دوم

بخش نگارش و آزمون زبانی : Writing and Language Test

تمامی سوالات این بخش نیز به به صورت چهار گزینه ای می باشد و باز هم برای جواب های غلط نمره منفی در نظر گرفته نمی شود.
این بخش در نظر دارد که دستور زبان نوشتاری زبان انگلیسی را مورد آزمون قرار دهد که اساسا سوالات این بخش مشمول نکات گرامری، ساختار جمله، کاربرد دستور زبان و قواعد نشان گذاری می شود. باید گفت که این بخش نیز مانند بخش اول نیاز به قدرت درک بالایی از متن دارد و شاید فقط دانستن نکات گرامری انگلیسی برای گرفتن نمره مناسب در آن کافی نباشد.
این بخش شامل ۴۴ سوال بوده و برای آن ۳۵ دقیقه وقت در نظر گرفته شده است و همان طور که گفته شد، نمره آن در ترکیب با بخش اول از ۱۰۰ تا ۴۰۰‌ در نظر گرفته می شود.

satWritingand LanguageTest

بخش سوم

بخش ریاضیات : Math

این بخش از آزمون SAT مهارت های شما را در قالب ریاضیات می سنجد و شامل بخش های مختلف ریاضی از جمله هندسه و آمار و جبر و … می باشد.
از نظر سطح سوالات می توان گفت که آزمون SAT ریاضی چندان پیچیده ای ندارد و دانش آموز با سوالات ساده ای روبروست که البته باز هم درک بالایی را می طلبد.

نمرات این بخش به تنهایی از ۲۰۰ تا ۸۰۰ به شرکت کنندگان داده می شود و خود دارای دو بخش مجازاست.

mathtest

بخش اول شامل:

۲۰ سوال و ۲۵ دقیقه زمان پاسخگویی.
لازم به ذکر است در این بخش مجاز به استفاده از ماشین حساب نیستید.

بخش دوم شامل:

۳۸ سوال ریاضی که بیشتر جنبه تحلیلی دارند و در ۵۵ دقیقه زمان پاسخگویی آن می توانید از ماشین حساب هم کمک بگیرید.

بخش چهارم

بخش انشاء: Essay

بخش انشا آزمون SAT به صورت اختیاری بوده و نمره آن قابل توجه اکثر دانشگاه ها نمی باشد. در این بخش بازهم قدرت تحلیل شما مورد سنجش قرار می گیرد و برای پاسخ گویی به سوالاتش به دو مهارت Reading و Writing نیاز دارید.

مهلت پاسخگویی شما در این بخش ۵۰ دقیقه بوده و شما نمره ای بین ۲ تا ۸ به صورت مجزا از ۱۶۰۰ نمره قبلی دریافت خواهید کرد.

امیدواریم تا این جای کار متوجه جزئیات آزمون SAT شده باشید. می توان گفت SAT یک گواهی نامه محسوب می شود که از طریق آن می توانید اجازه ورود به بسیاری از دانشگاه ها را کسب کنید. لازم به ذکر است که مدت اعتبار این گواهی ۲ سال است. یعنی پس از اعلام نتایج این آزمون شما تا مدت دو سال می توانید مدعی این باشید که نمره کسب شده خودتان را در آزمون SAT دارید.

saressay

برنامه ریزی برای SAT

امیدواریم تا اینجای کار توانسته باشیم بخش های آزمون SAT را با شما در میان گذاشته باشیم. آنچه در این مرحله ضروری به نظر می رسد این است که برای شرکت در آزمون SAT باید از کجا شر‌وع کرد؟
نگران نباشید، با ما همراه باشید تا به بعضی از سوالات که در ذهن شما میچرخد پاسخ دهیم‌.گ

بهترین زمان برای شرکت در این آزمون چه زمانی است؟

با توجه به روندی که موسسه توران پارس و سایر موسسه های در این زمینه پیش می گیرند می توان گفت آزمون می (اردیبهشت) مناسب ترین زمان برای شرکت در این آزمون می باشد.

برای قبولی در دانشگاه باید چه نمره ای بگیرم؟

پاسخ این سوال به دانشگاه و رشته مورد نظر مربوط  است. بدیهی است که هرچه نمره بیشتری کسب کنید شانس قبولی شما در رشته های برتر دانشگاه های معتبر بیشتر است. اما خبر خوب اینجاست که آزمون SAT برخلاف دیگر آزمون ها مانند YOS ظرفیت جدایی را برای دانشجویان غیر ترک زبان محفوظ نگه داشته است. یعنی ممکن است شما حتی با گرفتن نمره کافی در آزمون YOS به دلیل ارجح بودن دانشجوی ترک زبان قادر به پذیرش در دانشگاه مورد نظر نباشید، اما این اتفاق در آزمون SAT نمی افتد.

برای آمادگی در آزمون SAT چه چیز هایی لازم دارم؟

برای گرفتن نمره ی بالا در آزمون SAT شما به مهارت نسبتا بالایی در زبان انگلیسی و قدرت تحلیل بالایی در ریاضیات نیازمند می باشید‌. علاوه بر این ها نباید فراموش کرد که تمرین و تلاش لازمه هر موفقیتی است و کسب نمره ی خوب در آزمون SAT هم از این قاعده مستثنی نیست و صد البته باید بدانید که انرژی خود را در کدام موسسه صرف می کنید. زیرا امروزه بسیاری از آموزشگاه ها ادعاهایی در این زمینه می کنند که اصلا قابل قبول نیست و اعتماد به آن ها ضررهای جبران نشدنی به دنبال خود دارد.

کلاس SAT تهران

بهترین راه آماده شدن برای آزمون SAT کدام است؟

بهترین راه قابل اعتماد ترین راه است. آزمون SAT طیف مخاطبین وسیعی دارد که هر کدام نیاز به مشاوره و تدریس های متفاوتی دارند. برای آماده شدن در این راه حتما به موسسه هایی اعتماد کنید که ضمن داشتن قابلیت ها و پکیج های مختلف برای افراد مختلف از سابقه خوبی برخوردار باشند.

هزینه آزمون چقدر است و در کجا برگزار می شود؟

هزینه ثبت نام آزمون برابر ۱۰۱ دلار می باشد و کشور ترکیه در تاریخ های مذکور این آزمون را در شهر های آنکارا و استانبول و ازمیر برگزار می کند.

البته آمادگی برای آزمون هزینه های جدایی را می طلبد که ممکن است بسته به هر شخص و شرایط یادگیری اش متفاوت باشد.

منابع sat

برنامه کالج برای دوره آمادگی شرکت در آزمونها:

با برنامه ریزی های گروه آموزشی، همزمان با آموزش برای شرکت در آزمون شما به صورت ناخودآگاه آماده شرکت در آزمون آیلتس خواهید شد.

برنامه های ویژه آموزشی و جامع کالج

 • ۶۰۰ ساعت آموزش موثر، بیش از ۵۰۰ آزمون تک برگی
 • ۲۰ آزمون شبیه سازی آزمایشی با تحلیل آزمون (SAT)
 • حل بیش از ۲۰۰۰ سوال ریاضی و زبان، آشنایی با تکنیک های حل سوال و مسئله
 •  آشنایی با تکنیک های Reading & Writing، آموزش تست زنی با سرعت، آموزش انحصاری سرعت در خواندن متون انگلیسی برای بخش درک مطلب
 • آموزش گرامر انگلیسی در سطح های basic, intermediate, advanced
 • آموزش مهارت در (English reasoning) speaking and listening
 • آموزش با متد روز LOW POW & STABLE DESK
 • به همراه منابع به روز ERICA, MAGOOSH, PRINCETON, KAPLAN, BARRONS

آموزش  SAT WRTING

 • حل بیش از ۵۰۰ نمونه سوال و انالیزخط به خط
 • منابع اموزشی ERICA, COLLGE BOARD, BARRONS, KAPLAN, PRINCETON
 • آموزش SAT WRTING و حل بیش از ۵۰۰ نمونه سوال و انالیزخط به خط
 • منابع اموزشی ERICA, COLLGE BOARD, BARRONS, KAPLAN, PRINCETON
 • READING STRATEGY
 • اموزش گام به گام READING
 • اموزش استراتزی های به روز برای متن های REASONING
 • برنامه هفتگی دانشجویان WEEKLY SAT PASSAGE PLAN

برنامه هفتگی MATHS ریاضیات

مرحله پایانی بخش اول

امتحان جامع سطح بندی و شروع کلاس بندی بر اساس میانگین امتیاز

توران آکادمی

مراکز برگزاری آزمون SAT در کشور ترکیه

ANKARA, TURKEY TURKISH-AMERICAN ASSOCIATION

ANKARA, TURKEY BILKENT UNIV PREPERATION SCHOOL

TARSUS, TURKEY TARSUS AMERICAN SCHOOL

ISTANBUL, TURKEY ROBERT COLLEGE

IZMIR, TURKEY THE AMERICAN COLLEGIATE INSTITUTE

سخنی با والدین و دانش آموزان:

در سالهای اخیر تمایل دانش آموزان به انتخاب رشته در گروه علوم تجربی با هدف شرکت در کنکور و قبولی در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی و … بسیار زیاد شده به گونه ای که در کنکور سال جاری بیش از ۱/۳۹۱/۰۰۰ نفر شرکت نمودند، نکته شگفت انگیز اینکه ۶۳.۵ درصد شرکت کنندگان (۸۸۳۶۶۲ نفر) در رشته علوم تجربی شرکت نموده و تنها ۱۴ درصد در رشته های ریاضی و فنی شرکت کرده اند، با این آمار و توجه به ظرفیت پذیرش دانشگاههای علوم پزشکی دولتی، غیر انتفاعی، پردیسها و … که حدود ۴۰۰۰۰ نفر می باشد، با محاسبه ای ساده در می یابیم که شانس قبولی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در حدود ۰.۵ درصد می باشد. یعنی از هر ۲۰۰ نفر یک نفر.

در این شرایط و علاقمندی دانش آموزان به ادامه تحصیل در این رشته­ ها می بایست ظرفیت های جدیدی ایجاد گردد. کشورهای روسیه، ترکیه، چین، اوکراین … نسبت به جذب دانش آموزان ایرانی فعال شده و نمی خواهند این بازار را از دست بدهند. در این میان کشور ترکیه با توجه به همسایگی و نزدیکی فرهنگی بیش از بقیه خودنمایی می کند و خود را یکی از کشور های پیشرو در حوزه آموزش پزشکی می داند. این کشور با دارا بودن بیش از ۲۰۰ دانشگاه می تواند ظرفیت مناسبی برای جامعه هدف ایرانی باشد.

با این مقدمه به آگاهی شما عزیزان می­رسانم مجموعه توران آکادمی به عنوان تسهیل کننده این فرآیند نسبت به برگزاری دوره ­های آمادگی آزمون SAT همزمان در تهران، البرز و آنکارا اقدام نموده است.

احتمال پذیرش در دانشگاههای معتبر دنیا با نمره خوب SAT بالای ۹۰ درصد می باشد و این امکان برای دانش آموز فراهم می گردد تا به اهداف خود برسد.

با آرزوی بهترین اتفاقات برای شما عزیزان.

نوشته شده توسط منوچهر صادقیان

همین حالا مشاوره رایگان تحصیل در ترکیه بگیرید!

کتاب های پاندا، اریکا، بارونز کتاب های خوبی هستند که برای خواندن به شما کمک می کند و در صورتی که در دوره های توران آکادمی شرکت کنید تمامی کتاب ها بصورت رایگان به شما داده خواهد شد.

خیر نیاز به تهیه جزوات آموزشی ندارید کلیه جزوات و کتب مورد نیاز احتمالی به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

طول مدت آموزش هشت ماه تمام خواهد بود.

این موضوع در اختیار خودتان می باشد. ولی حتما به توصیه مشاورین و اساتید عمل نمایید.

Cambridge PEU, golden American history, Erica, panda, Kaplan, Princeton, Cambridge collection in use, dr Chung

panda, dr Chung, McGraw

در ابتدا دچار چالش می شوید ولی چون آموزش از پایه می باشد مشکلی پیش نخواهد آمد.

در حد متوسط در حدود دوم دبیرستان

بیش از ۸ دوره موفق

ایرانی و خارجی

بین ۵ تا ۷ ساعت

کلیه امور مربوط به اسکان، دریافت اجازه اقامت و مشاوره های دیگر توسط کارشناسان ما انجام خواهد شد.

بله حتما، نگران اینگونه امور نباشید.

دانش آموزانی که در امتحان اول از برد پیش بینی عقب باشند وارد کلاس جبرانی می شوند.

تمامی امور بر عهده کالج میباشد، دانشجویان دارای برنامه پروژه ای در کلاس تاریخ امریکا میباشند به این صورت که باید کنفرانس ارایه بدهند.

۱۶ پاسخ
 1. هما جعفرنسب قهر شیران
  هما جعفرنسب قهر شیران گفته:

  ما دو نفر هستیم که یکی از ما راغب به شرکت در آزمون SAT و دیگری که فرد غیر ایرانی است تمایل به دادن امتحان USMLE آمریکا را دارد که برای پزشکان و دانشجویان مزشکی در نظر گرفته میشود.لطفا مرا راهنمایی بفرمائید

  پاسخ
 2. حمید
  حمید گفته:

  سلام بعد از آزمون ۱۸ اردیبهشت در تقویم کالج برد دو آزمون ۶ شهریور و ۱۰ مهر پیش بینی شده است که در خرداد ماه ثبت نام شروع میشود با توجه به اینکه کالج برد اعلام کرده آزمون خرداد آخرین آزمون ست موضوعی است و دیگر برگزار نمیشود آیا هر دو آزمون شهریور و مهر برگزار میشود ؟ چون پارسال که هم آزمون شهریور و هم مهر برگزار شد گفتند آزمون اسفند به خاطر کرونا کنسل شده بود . اما امسال آزمون اسفند برگزار شد لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 3. مرجان مولایی
  مرجان مولایی گفته:

  سلام خدمت شما.
  در رابطه با آزمون sat یک سوال دارم خدمتتوم
  اگر کسی بتونه امتیاز بالای ۱۶۰۰کسب کنه, برای ورود به دانشگاه های برتر ترکیه، نمره دیپلم را هم بررسی میکنن؟؟
  سوال دیگم اینه آزمون sat فقط تستی هست یا تشریحی هم داره و اینکه سال ۲۰۲۱ کی برگزار میشه این آزمون؟

  پاسخ
 4. همایون
  همایون گفته:

  درود بر شما توضیحات خیلی کامل و مفیدی درباره آزمون sat بود.من یه سوالی داشتم خدمتتون ، من جایی خوندم که آزمون sat تو هر کشوری در ۱ یا چند ماه از اون ۶ ماه برگزار میشه آیا این مطلب درسته؟ و مهمتر از همه اینکه آزمون sat ترکیه سال ۲۰۲۱ چه موقع برگزار میشه؟؟ با تشکر از شما

  پاسخ
 5. رقیه ایرانی
  رقیه ایرانی گفته:

  سلام.
  آیا همه دانمیدونم من بلد نیستم یا چی. هر چی میرم سایت کالج بورد میگه فعلا ثبت نام باز نشده؟ البته من قبلا تو خود سایت sign up کردم

  پاسخ
 6. رقیه ایرانی
  رقیه ایرانی گفته:

  سلام ببخشید پیغام اول قبل از تکمیل شدن ارسال شد. آیا همه دانشگاههای ترکیه از طریق اس ای تی پذیرش دارند؟ دیگه اینکه آیا ثبت نام انجام میشه در حال حاضر یا به خاطر کرونا فعلا متوقف شده. چون در سایت کالج بورد همچین چیزی دیدم که انگار ثبت نام شروع نشده. من قبلا در این سایت ثبت نام کردم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *