بهترین مدارس ترکیه

بهترین مدارس بین المللی ترکیه و شرایط شهریه آن ها

بسیاری از افرادی که به ترکیه مهاجرت می کنند، به همراه خانواده هستند. در اصل این افراد برای زندگی بهتر و آرامش بیشتر مهاجرت می کنند. اما مهاجرت سختی های خود را به همراه دارد. نگران اصلی خانواده ها، ادامه تحصیل فرزندانشان است. اینکه فرزندانشان در کشور ترکیه در چه مدارسی تحصیل خواهند کرد، هزینه و شهریه های مربوط به مدارس، محیط مدرسه، ملیت دانش آموزان و از این قبیل سوالات برای همه مهاجران پیش می آید. لذا بر این شده ایم تا مقاله ای جامع در ارتباط با مدارس بین المللی ترکیه جمع آوری نماییم.

در این مقاله شما مطالب زیر را خواهید خواند:

 1. بهترین مدارس بین المللی ترکیه
 2. شهریه های واقعی مدارس ترکیه
 3. نحوه پرداخت شهریه
 4. سیستم آموزشی موجود در مدارس ترکیه
 5. ثبت نام مدارس برای سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰
 6. آموزش و پرورش در کشور ترکیه

تماس با توران پارس

در چند سال اخیر به دلیل افزایش مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، نظام آموزشی این کشور بسیار پیشرفت کرده است. دولت ترکیه بخش زیادی از بودجه این کشور را به آموزش و پرورش اختصاص داده است. آنها بر این باورند که تربیت و آموزش و پرورش دانش آموزان برای پیشرفت بیشتر ترکیه لازم و ضروری است.

سیستم آموزشی در مدارس ترکیه به صورت ۴+۴+۴ می باشد. به طور کلی دانش آموزان باید برای ۱۲ سال آموزش ببینند. در مدارس عمومی ترکیه تحصیل برای هر ۱۲ سال رایگان می باشد. اما در مدارس خصوصی و بین المللی باید شهریه پرداخت شود. با این حال دولت ترکیه تحصیل رایگان را برای همه قرار داده است و خانواده ها می توانند تحصیلات رایگان یا غیر رایگان را به دلخواه خود انتخاب نمایند.

از ۱۲ سال تحصیل، ۴ سال تحصیلات ابتدایی سطح اول، ۴ سال تحصیلات ابتدایی سطح دوم و ۴ سال آموزش متوسطه می باشد.  هر کودک در ترکیه باید از ۷ سالگی تحصیلات ابتدایی خود را آغاز نماید بعد از اتمام ۸ سال تحصیلات ابتدایی به دانش آموزان دیپلم تحصیلات ابتدایی اعطا می گردد. بعد از این دوره دانش آموزان وارد دبیرستان می شوند. اغلب دبیرستان ها از مدارس ابتدایی جدا هستند. بعد از پایان تحصیلات متوسطه به دانش آموزان Lise Diplomasi یا دیپلم پایان دوره متوسطه داده می شود. با این دیپلم دانش آموزان می توانند در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنند و تحصیلات عالی خود را آغاز نمایند.

مدارس بین المللی ترکیه

مطلب گفته شده در بالا مربوط به مدارس عمومی و نظام آموزشی ترکیه بود. شرط ورود به مدارس عمومی و رایگان ترکیه، اخذ اقامت و یا شهروندی و همچنین تسلط بر زبان ترکی استانبولی می باشد. مهاجران می توانند برای ادامه تحصیل به مدارس بین المللی مراجعه نمایند. در این مدارس اغلب دانش آموزان از ملیت های مختلف هستند. همچنین بسیاری از دیپلمات ها فرزندان خود را در مدارس بین المللی ثبت نام می کنند. البته بسیاری از دانش آموزان این مدارس، ترکیه ای نیز می باشند.

نظام آموزشی در مدارس بین المللی ترکیه با یکدیگر متفاوت است. اما اغلب مدارس بر اساس سیستم آموزشی مدارس آمریکا، انگلیس و فرانسه اداره می شوند. زبان تدریس در مدارس بین المللی اغلب انگلیسی می باشد اما در برخی از مدارس زبان تدریس قابل انتخاب است. معمولا در کنار زبان انگلیسی زبان های خارجی دیگر نیز به دانش آموزان آموزش داده می شود.

مدارس بین المللی ترکیه

ویژگی مدارس بین المللی ترکیه

اغلب مدارس بین المللی ترکیه تمامی استاندارد های جهانی را رعایت می کنند به همین دلیل است که در پایان دوره به دانش آموزان مدرک بین المللی اعطا می شود. دانش آموزان با این مدرک بین المللی می توانند در هر مدرسه بین المللی دیگر در کشور های دیگر به ادامه تحصیل بپردازند.

مراحل ثبت نام و پذیرش دانش آموزان در مدارس، متفاوت می باشد، هزینه تحصیل نیز بسته به امکانات و خدمات قابل ارائه در مدارس، متفاوت می باشد. اما باید بدانید تحصیل در مدارس بین المللی به طور کلی هزینه بالایی دارد. با این حال امکانات، خدمات آموزشی و کلاس های آموزشی با بهترین شکل ممکن به دانش آموزان ارائه می شود.

همچنین تعداد دانش آموزان یک کلاس بسیار کم می باشد و کلاس به صورت نیمه خصوصی برگزار می شود. در برخی از مدارس بین المللی ترکیه، دانش آموزان را بر اساس ملیت کلاس بندی می کنند تا بدین ترتیب دانش آموزان هم زبان در یک کلاس قرار بگیرند.

نظارت بر مدارس بین المللی

اما شاید برای شما سوال باشد که این مدارس توسط چه کسانی اداره می شود و تایید استاندارد های آنها بر چه کسانی است؟ آیا این مدارس تحت نظارت دولت ترکیه است؟ در پاسخ باید گفت:

CoIS (Council of International Schools) شورای مدارس بین المللی، یک انجمن غیر انتفاعی از مدارس و موسسات بین المللی هستند که وظیفه آنها، فراهم کردن    علمان، خدمات و امکانات آموزشی و ارائه مدارک پایان دوره به دانش آموزان در مدارس بین المللی می باشد. این انجمن باید استاندارد های لازم در مدارس بین المللی را فراهم و بررسی و تایید کند.

انجمن (NEASC: New England Association of Schools and Colleges) نیز وظیفه نظارت بر مدارس و کالج های بین المللی که بر اساس نظام آموزشی آمریکا اداره می شوند را دارند و همچنین نظارت و تایید استاندارد های لازم مدارس بین المللی که بر اساس نظام آموزشی اروپا اداره می شوند بر عهده انجمن و شورای (ECIS: European Council of International Schools) می باشد.

معرفی بهترین مدارس بین المللی ترکیه

اگر به تازگی به ترکیه مهاجرت نموده اید، پیشنهاد می کنیم در ادامه همراه ما باشید. مدارسی که در ادامه معرفی می شود بهترین مدارس بین المللی ترکیه هستند.

مدرسه بین المللی British International School Istanbul (BISI)

این مدرسه بین المللی بر اساس سیستم آموزشی انگلیس اداره می شود. تدریس نیز به زبان انگلیسی می باشد. مدرسه بین المللی BISI یک مجموعه کامل از پیش دبستانی، دبستان و متوسطه است. این مدرسه تمامی استاندار های جهانی لازم را دارا می باشد و توسط شورای مدارس بین المللی بریتانیا تایید شده است. از امکانات و خدمات این مدرسه به موارد زیر می توان اشاره نمود:

 • برگزاری کلاس های آموزشی مختلف
 • برگزاری کلاس های آموزشی ورزشی
 • برگزاری کارگاه های مهارت آموزی
 • مجهز به سالن های ورزشی مختلف سر باز و سر پوشیده
 • آموزش ورزش و هنر های مختلف
 • برگزاری اردو های ورزشی و آموزشی
 • برگزاری مسابقات و اهدای جوایز ارزنده

شهریه تحصیل در این مدرسه در هر سال بسته به پایه تحصیلی و همچنین خدمات و امکانات مورد استفاده دانش آموز بین $۹,۴۵۰ – $۲۷,۵۲۵ می باشد.

آدرس:

Etiler Campus: Dilhayat Sok. No:18 Etiler, Istanbul, Turkey

Tel: 90 212 257 51 36

Fax: 90 212 257 76 28

Alkent Campus: Seher Yildizi Sok. No:33 Alkent, Istanbul, Turkey

Tel: 90 212 352 71 64

Fax: 90 212 352 71 66

Pre-school/Primary: Zekeriyaköy Mah Kilyos Cad. No: 227/1,2 Sariyer, Istanbul, Turkey

Tel: 90 212 202 70 27

Fax: 90 212 202 61 62

مدرسه بین المللی استانبول Istanbul International School

این مدرسه بین المللی در حومه شهر استانبول می باشد و زیر نظر وزارت آموزش و پرورش ترکیه و همچنین دانشگاه کمبریج اداره می شود و می توان گفت مدرسه بین المللی کمبریج است و شامل پیش دبستانی، دبستان و مقطع متوسطه می باشد. که از یکدیگر جدا اما در دسترس یکدیگر هستند. دانش آموزان این مدرسه بین ۳ تا ۱۸ سال سن دارند. همچنین دانش آموزان بیش از ۴۰ ملیت در این مدرسه درس می خوانند. شهریه تحصیل در این مدرسه بین المللی مقرون به صرفه است.

از امکانات و خدمات این مدرسه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • برگزاری کارگاه های آموزشی و مهارت آموزی
 • آموزشی موسیقی و هنر های تجسمی
 • مجهز به سالن همایش و سالن های بازی و ورزشی
 • برگزاری کلاس های آموزشی مختلف
 • برگزاری اردو های تفریحی و آموزشی

امکانات مدارس ترکیه

آدرس:

Turistik Çamlica Cad. No 12 Üsküdar, Istanbul, Turkey

Tel: 90 216 335 0055

مدرسه بین المللی Istanbul International Community School

این مدرسه بین المللی یکی از مدارس قدیمی در استانبول می باشد. تاسیس آن در سال ۱۹۱۱ بوده است. این مدرسه نیز از مهد کودک تا مقطع متوسطه را شامل می شود و مورد تایید NEASC می باشد. بسیاری از خانواده ها ترجیح می دهند فرزندانش در این مدرسه تحصیل کنند. هزینه تحصیل در IICS بسته به امکانات و خدمات و همچنین کلاس های آموزشی که دانش آموزان استفاده می کنند متفاوت است. اما در کل قیمت نسبتا کمی نسبت به سایر مدارس بین المللی دارد.

برگزاری اردو های خانوادگی و تفریحی و ورزشی، آموزش زبان های خارجی مانند کره ای، اسپانیایی و …مجهز به زمین بازی و سالن های ورزشی مختلف برگزاری کارگاه های آموزشی همراه با خانواده برگزاری کلاس های آموزشی متنوع برگزاری جشن های سنتی کشور های مختلف.

آدرس:

MARMARA CAMPUS (ages 3-18):Karaagac Mah. G 72 Sok. No:1/1 Buyukcekmece, Istanbul 34866 Turkey

Tel: 90 212 857 8264

Fax: 90 212 857 8270

HISAR CAMPUS (ages 3-9): Meydan Mah. Nafi Baba Sok. No: 1Rumeli Hisari, Istanbul 34771 Turkey

Tel: 90 212 287 2770

Fax: 90 212 265 0580

مدرسه بین المللی آمریکایی Üsküdar Amerikan Lisesi – Üsküdar American High School

این مدرسه بین المللی در سال ۱۸۷۶ تاسیس شده است. و یکی از قدیمی ترین مدارس بین المللی در جهان است. نظام آموزشی حاکم بر آن نظام آموزشی آمریکایی می باشد. درصد بالایی از فارغ التحصیلان این مدرسه موفقیت های زیادی را کسب نموده اند. این مدرسه از پیش دبستانی تا دانشگاه را شامل می شود. از ویژگی های این مدرسه بین المللی برگزاری اردو های علمی، آموزشی و ورزشی می باشد.

هزینه تحصیل در این مدرسه آمریکایی بسته به مقطع تحصیلی و همچنین استفاده دانش آموزان از خدمات و امکانات آموزشی متفاوت می باشد. اما در کل شهریه تحصیل در Üsküdar در حد معقول و متوسط است.

آدرس:

BAGLARBASI VAKIF SOK. NO: 134664 Üsküdar, Istanbul, Turkey

Tel: 90-216-333 11 00

Fax: 90-216-553 18 18

 

مدرسه بین المللی International Pre-school and Kindergarten

این مدرسه بین المللی فقط مقطع پیش دبستانی و مهد کودک را شامل می شود و در شهر آنکارا واقع شده است. در این مدرسه اغلب ملیت ها دیده می شوند. کودکان از سنین پایین مهارت های لازم برای حضور در مدرسه را آموزش می بینند. از خدمات این مدرسه به موارد زیر می توان اشاره نمود:

 • برگزاری اردوهای تفریحی و آموزشی
 • برگزاری کلاس های مهارت آموزی برای حضور در اجتماع
 • برگزاری جشن های بزرگ و همچنین جشن های ملی ملیت های مختلف
 • برگزاری کلاس های آموزشی و هنری

آدرس:

Resit Galip Cad. No: 102 GOP, Ankara, 06700

Tel: 90 312 437 8855

Fax: 90 312 437 61 55

مدرسه بین المللی MEF International School

مدرسه بین المللی MEF در شهر ازمیر ترکیه واقع شده است. این مدرسه بین المللی پیش دبستانی تا دوره متوسطه را شامل می شود. زبان تدریس در این مدرسه مانند مدارس دیگر انگلیسی می باشد. در پایان دوره متوسطه دانش آموزان می توانند در آزمون ورودی به دانشگاه کمبریج شرکت کنند. بسیاری از فارغ التحصیلان این مدرسه در دانشگاه کمبریج تحصیلات عالی خود را آغاز نموده اند.

مدرسه MEF نیز مانند هر مدرسه بین المللی دیگر امکانات و خدمات آموزشی را در سطح عالی و درجه یک ارائه می دهد. شهریه تحصیل در این مدرسه بسته به مقطع و کلاس های آموزشی ثبت نامی برای هر سال تحصیلی حدودا بین $۶,۳۷۳ – $۲۱,۹۶۱ می باشد.

آدرس:

Akcay Cad. No: 285 Gaziemir, Izmir, Turkey

Tel: 90 232 274 74 74

  

مدرسه بین المللی Özel Izmir Amerikan Koleji (ACI)

مدرسه ACI در شهر ازمیر ترکیه واقع شده است. این مدرسه بین المللی در ابتدا فقط شامل پیش دبستانی و مهد کودک بود که مربیان آمریکایی آن را اداره می کردند. مدرسه بین المللی ACI امریکایی می باشد و تمامی مقاطع تحصیلی را شامل می شود. سالانه تعداد زیادی از فارغ التحصیلان این مدرسه وارد دانشگاه های بزرگ و به نام در جهان می شوند. این مدرسه امریکایی شبانه روزی است و اغلب ملیت های جهان را شامل می شود.

تمامی امکانات و خدمات مدرسه ACI بر اساس آخرین استاندارد های جهانی می باشد. شهریه تحصیل در این مدرسه بسته به امکانات، خدمات، مقطع تحصیلی و کلاس های آموزشی و … متفاوت است.

آدرس:

Inonu Caddessi No. 476 . 35290 Göztepe, Izmir, Turkey

Tel: 90-232-355 0 555

Fax: 90-232-355 0 411

مدارس گفته شده تعدادی از بهترین مدارس بین المللی کشور ترکیه هستند. مدارس بین المللی در این کشور تماما زیر نظر وزارت آموزش و پرورش ترکیه اداره می شوند. با آنکه شهریه تحصیل در مدارس بین المللی کمی بیشتر از مدارس معمولی است، اما آینده ای روشن در انتظار دانش آموزان این مدارس می باشد. اگر قصد مهاجرت به ترکیه یا خرید خانه در ترکیه را دارید یا مهاجرت کرده اید باید بدانید ثبت نام برای سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ در بسیاری از مدارس بین المللی آغاز شده است. قبل از هر اقدامی لازم است تا درخواست خود را به هر کدام از مدارس بین المللی که مد نظرتان است، ارسال نمایید. برای اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره می توانید با کارشناسان ما در شرکت توران پارس تماس حاصل نمایید.

2 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *