یکی از مدرسه های ایرانی ها در ترکیه  که در سه مقطع تحصیلی ابتدایی، متوسطه و دبیرستان تدریس می کند، مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا است. زمان ثبت نام در این مدرسه از اول تیر ماه هر سال تحصیلی است. برای ثبت نام در این مدرسه ارائه مدارک خاص هر مقطع تحصیلی الزامی است. با توران پارس همراه باشید تا مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا را به شما معرفی بکنیم.

تقریبا در همه کشورهائی که دولت جمهوری اسلامی دارای سفارتخانه می باشد. به منظور رفاه حال پرسنل کنسولی، وزارت آموزش و پرورش با همکاری دولت میزبان و نهادهای آموزشی اقدام به راه اندازی مدرسه ای فارسی زبان و و منطبق با قوانین آموزش و پرورش ایران می نماید. در این راستا سایر هموطنانی که بواسطه ادامه تحصیل، فعالیت های تجاری و … در آن کشور هستند هم می توانند از ظرفیت خالی مدرسه استفاده نمایند و در صورت تمایل نسبت به ثبت نام فرزندان خود اقدام نمایند. در کشور ترکیه دو مدرسه ایرانی یکی در شهر استانبول (به واسطه جمعیت زیاد و مرکز تجاری ترکیه) و دیگری در پایتخت (آنکارا) فعالیت می نماید. مدرسه فجر ایرانیان در استامبول و مدرسه ۲۲ بهمن در آنکارا از مدرسه های ایرانی ها در ترکیه که در سه مقطع تحصیلی ابتدایی دور اول و دوم و دبیرستان دور اول و دوم مشغول به تدریس می باشند، زمان ثبت نام در این مدارس تقریبا از اول تیر ماه شروع و تا پایان مرداد ادامه خواهد داشت. برای ثبت نام در این مدارس ارائه مدارک خاص هر مقطع تحصیلی الزامی است.

مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا

یکی از دغدغه های مهم هر پدر و مادری هنگام مهاجرت به خارج از کشور، تحصیل و آینده فرزندانشان در کشور مورد نظر می باشد. از کشور هایی که همیشه در طول تاریخ تعداد زیادی از مهاجرین ایرانی را پذیرش می کند، ترکیه است. ترکیه سالانه پذیرای بخش زیادی از افراد جویای کار و علاقمند به تحصیل در این کشور است . یکی از بهترین راه ها برای اطمینان بیشتر والدین تحصیل آن ها در مدارس مخصوص ایرانی ها در ترکیه است.
مشاورین تحصیلی توران پارس برای معرفی این مدارس به علاقمندان مهاجرت به ترکیه اقدام به نگارش این مقاله نموده و به موضوعات مهمی نظیر شرایط و نحوه تحصیل در مدرسه ایرانی ها در کشور ترکیه پرداخته اند. در این مقاله، به هزینه تحصیل در مدرسه ۲۲ بهمن آنکارا نیز می پردازیم.

تحصیل در مدارس ترکیه کاملا رایگان، اجباری و به مدت ۱۲سال است. البته تعدادی مدارس بین المللی در این کشور وجود دارد که دانش آموزانی را که همراه والدین خود به این کشور مهاجرت نموده اند، می توانند در این مدارس تحصیل کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام در مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا

• اصل کپی شناسنامه
• کارت اقامت معتبر
• اصل پاسپورت معتبر
• پرداخت هزینه ثبت نام
• کارنامه تحصیلی سال قبل
• کد دانش آموزی از مدرسه قبل
• دفترچه سلامت
• تکمیل فرم های ثبت نام و تعهد های انضباطی

هزینه تحصیل در مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا

هزینه تحصیل در این مدرسه به صورت دریافت ارزی (یورو) بوده و بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است. هزینه تحصیل در این مدرسه بسته به پایه متفاوت می باشد. در سال گذشته شهریه مصوب به این شرح بود. لذا امکان افزایش شهریه در سالهای آتی دور از انتظار نیست.

دور اول . دوم ابتدائی ۴۰۰ یورو
دور اول دبیرستان ۵۰۰ یورو
دوره دوم دبیرستان ۶۰۰ یورو
سال آخر دبیرستان ۷۰۰ یورو

 شایان ذکر است، امکان تقسیط شهریه با نظر مدیر محترم مجتمع امکان پذیر می باشد

نظام آموزشی مدرسه ایرانی ها در ترکیه

نظام آموزشی حاکم در مدارس ایرانی ترکیه مانند نظام آموزشی در مدارس ایران می باشد و حتی همان کتب درسی در مدارس ایران درون این مدارس تدریس می شوند . البته به دلیل کم بودن تعداد متقاضیان برای تحصیل در این مدارس ، مدارس به صورت مختلط می باشند.

مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا

این جا در آنکارا در کنار جناب آقای محمدی پور، مدیر محترم مدرسه ۲۲ بهمن هستیم.

جناب آقای محمد پور لطف بفرمایید توضیحی مختصر در مورد خودتان و مجتمع ۲۲ بهمن به مخاطبان توران پارس بفرمایید؟

بنده ایوب محمدی پور، فوق لیسانس ریاضی کاربردی از نیروهای رسمی آموزش و پرورش با ۲۸ سال سابقه کار هستم. همینطور چندین سال سابقه مدیریت در آموزش و پرورش دارم.این سومین سالی است که در آنکارا در مجتمع ۲۲ بهمن حضور دارم و بسیار خوشنود هستم که میتوانم به هم وطنان عزیزمان در ترکیه خدمت کنم.
مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن با ۲۵ همکار در کادر آموزشی خود، هر سه مقطع تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم (در رشته های تجربی و ریاضی) و هردو جنسیت دختر و پسر را ثبت نام میکند.امسال حدود ۱۷۰ دانش آموز را پذیرش کرده ایم که از این تعداد حدود ۶۰ درصد پسر و ۴۰ درصد دختر ثبت نام شده اند. همچنین در میانگین کلی نمرات دانش آموزان نسبت به سال گذشته شاهد پیشرفت چشمگیری بودیم که نتیجه زحمت و تلاش کلیه همکاران در مجتمع ۲۲ بهمن بوده است.

برنامه آموزشی سال آینده ۹۹-۹۸ مجتمع ۲۲ بهمن و میزان پذیرش دانش آموزان به چه ترتیب است؟

مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن هر ساله در اوایل تابستان برنامه ریزی سالیانه خود را جهت بهبود روند آموزشی تنظیم می کند. در سال ۹۸-۹۷ تعداد مهاجرت ایرانی ها به ترکیه افزایش یافت و مجتمع ۲۲ بهمن حدود ۲۴۰ دانش آموز بیشتر از ظرفیت مجتمع را ثبت نام نمود. امسال مجتمع ۲۲ بهمن قصد افزایش ظرفیت دانش آموزان را ندارد چرا که مجتمع خواهان ارتقای کمی و کیفی است و اگر کمیت فدای کیفیت و بلعکس شود ممکن است دچار آسیب هایی در مجتمع باشیم. خانواده هایی که نگران ثبت نام فرزندانشان با توجه به ظرفیت محدود در مجتمع هستند می توانند به صورت غیرحضوری و از راه دور هم در مجتمع ۲۲ بهمن ثبت نام کنند.

تحصیل به صورت غیر حضوری به چه صورت امکان پذیر است؟

دانش آموزان در خانه درس می خوانند و از طریق کلاس های آنلاین، خود را برای امتحانات آماده میکنند.اما برای امتحانات حتما باید در مجتمع ۲۲ بهمن حضور داشته باشند. امتحانات در دی، خرداد یا شهریور ماه برگذار می شود.امسال مدرسه غیرانتفاعی نیز تاسیس شده است و دانش آموزانی که موفق به پذیرش در مجتمع ۲۲ بهمن نشده اند می توانند از ظرفیت این مدرسه هم استفاده بکنند. کلاس های غیرحضوری، رسمی و زیر نظر وزرات آموزش و پرورش است همچنین با توجه به برنامه ریزی انجام شده کلاس های رفع اشکال خارج از وقت اداری برای این دانش آموزان در نظر گرفته شده است.

[aparat id=’znlsf’]

مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن برای دانش آموزان پایه ۱۱ و ۱۲ جهت آشنایی آن ها با دانشگاه ها و آزمون های yos و sat چه امکانات و تدابیری اندیشیده است؟

رسالت اصلی این مجموعه ، تعلیم و تربیت منطبق با نظام آموزش و پرورش کشورمان است. به همین جهت در این مجتمع تنها دروس مقطع تحصیلی دانش آموز ارائه می شود اما مجتمع ۲۲بهمن با دانش آموزانی که خارج از مجتمع و در موسسات و کلاس های آمادگی آزمون های yos و sat شرکت کرده اند، نهایت همکاری را داشته تا دانش آموزان متحمل فشارهای درسی زیاد نشوند. خوشبختانه مجتمع ما معلمین بسیار توانمندی در تمامی رشته ها از جمله دروس ریاضی و زبان انگلیسی دارد که دو مبحث امتحان در آزمون sat است.به طور کلی کلاس های فوق برنامه برگذار میشود اما کلاس هایی به نام sat و yos در این مجتمع برگذار نمی شود.
مجتمع ۲۲ بهمن در حوزه های پرورشی و تربیتی و ایجاد انگیزه و زمینه سازی برای قبولی دانش آموزان در دانشگاه های برتر ترکیه بازدید های متنوعی برگذار میکند. به طور مثال ما در نیم سال اول ۲ مرحله بازدید از دانشگاه حاجت تپه، بیلکنت و ۲ مرحله بازدید از پارلمان ترکیه و موزه طبیعت آنکارا جهت انگیزه و تقویت روحیه دانش آموزان داشته ایم.

آیا کنکور ایران در مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا برگزار می شود و چه تعداد از دانش آموزان در دانشگاه های ایران و چه تعداد در دانشگاه های ترکیه قبول شده اند؟

بله تیر ماه هرسال همزمان با کنکور سراسری ایران در مجتمع ۲۲ بهمن آنکارا کنکور برگز ار می شود . هم چنین آذرماه هر سال طبق برنامه اعلام شده از سمت سازمان سنجش، جهت ایجاد انگیزه هرچه بیشتر دانش آموزان فعلی مجتمع، همایش تجلیل از پذیرفته شدگان دانشگاه ها برگزار می شود. در سال جاری از ۷۰ نفر دانش آموز پایه ۱۲ ، ۴۲ نفر در دانشگاه های ایران و ترکیه پذیرفته شدند. تمامی دانش آموز در مجتمع ۲۲ بهمن و حتی دانش آموزان پایه ۱۲ که امسال در اینجا حضور دارند در کنکور ایران، جزو سهمیه منطقه ۳ محسوب میشوند.

چه توصیه ای به دانش آموزانی که در مجتمع ۲۲ بهمن تحصیل و در آنکارا زندگی می کنند دارید؟

امیدواریم که دانش آموزان عزیز مخصوصا دانش آموزان در پایه های تحصیلی بالاتر با سعی و تلاش و برنامه ریزی کامل و جامع و فراگیری مطالب اساتید،موفق به ادامه تحصیل در برترین دانشگاه های ترکیه و دانشگاه های برتر کشور خودمان شوند. امید است در آینده دانش آموزانی که در دانشگاه های اروپایی و دانشگاه های برتر ترکیه فارق التحصیل می شوند در اولین فرصت به ایران عزیزمان برگردند و خدمت گزار میهن وهم وطنان عزیزمان باشند و شاهد آبادانی و توسعه هرچه بیشترکشورمان باشیم.

مدارک لازم جهت ثبت نام در مدرسه ۲۲ بهمن آنکارا

اطلاعات تماس با مدرسه ۲۲ بهمن آنکارا :

آدرس : ترکیه، آنکارا، محله قاضی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، کوچه شاعرلر، پلاک ۱۵

تلفن : ۴۶۶۱۳۸۴-۰۳۱۲ – ۴۴۷۸۳۵۰-۰۳۱۲

ایمیل : irschool_ankara@yahoo.com

ساعات/ روزکاری: دوشنبه تا جمعه از ۸ الی ۱۴

مشاوره رایگان تحصیل در ترکیه

سوالات متداول

خیر دانش آموز باید همراه پدر و مادر برای ثبت نام اقدام کند.

خیر،دانش آموز باید حتما اقامت کشور ترکیه را داشته باشد تا بتواند در مدرسه ثبت نام کند

با هر اقامتی که داشته باشید میتوانید برای ثبت نام اقدام کنید

خیر،تمام دروس فارسی تدریس میشود.

خیر

تمامی دروس و منابع مانند مدارس در ایران است.امتحانات سراسری هم همزمان با ایران برگزار میشود.

مقالات مشابه :

[rpi]

The last comment and 4 other comment(s) need to be approved.
۵ replies
 1. Hossin
  Hossin says:

  با سلام و احترام من۱۴وسال هشتم می خونم وسال نهم می خواهم داخل ترکیه تحصیل کنم
  شرایط این سال تحصیلی ۱۴۰۲_۱۴۰۱چیه بعد خوابگاه دارد

  پاسخ
 2. کمال
  کمال says:

  با سلام.. بنده کاظمی هستم دبیر فیزیک و مدرس دانشگاه.. ده سال سابقه دارم و چهار سال متوالی سرگروه فیزیک استان خوزستان هستم.. خواستم ببینم شرایط تدریس در این مدرسه به چه صورتیه؟ آیا نیرو جذب میکنید؟ خیلی علاقه دارم در مدارس ایرانی ترکبه تدریس کنم. متشکرم

  پاسخ

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *