دانشگاه قاضی ترکیه

GaziUniversitesilogo

نام فارسی : دانشگاه قاضی

نام انگلیسی : Gazi university

نام ترکی : Gazi Üniversitesi

نوع دانشگاه : دولتی مورد تایید ایران

شهر : آنکارا

سال تاسیس : ۱۹۲۶

تعداد دانشکده ها : ۱۱

رتبه در ترکیه : ۸

رتبه در جهان : ۸۴۱

نحوه پذیرش : قبولی در آزمون SAT یا YOS

زبان تحصیل : ترکی / انگلیسی

شهریه دانشگاه :

 • پزشکی (ترکی) : ۵۱/۹۹۳ لیر
 • پزشکی (انگلیسی) : ۵۱/۹۹۳ لیر
 • دندانپزشکی : ۱۸/۷۵۴ لیر
 • داروسازی : ۱۸/۷۵۴ لیر
 • فیزیوتراپی : ۴/۹۰۶ لیر
 • پرستاری : ۴/۹۰۶ لیر
 • حقوق : ۲/۳۱۰ لیر
 • معماری : ۷/۳۰۴ لیر
 • مهندسی کامپیوتر (ترکی) : ۷/۳۰۴ لیر
 • مهندسی کامپیوتر (انگلیسی) : ۱۰/۲۲۵ لیر
 • مهندسی عمران: ۳/۰۵۷ لیر

سایت دانشگاه: http://gazi.edu.tr/

کیفیت دانشگاه :

تاریخچه دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی (Gazi University) یک دانشگاه دولتی است که در شهر آنکارا ترکیه واقع شده است. از دانشگاه قاضی آنکارا می توان به عنوان اولین دانشگاه جمهوری ترکیه که نام خود را از رئیس جمهور محبوب ترکیه ” قاضی کمال مصطفی آتاتورک” گرفته است نام برد.
آتاتورک فردی تحصیل کرده و روشن فکر بود که اهمیت بسیاری برای یادگیری جوانان و سیستم آموزشی مدرن قائل می شد. بنابراین درسال ۱۹۲۶ دستور بنای ساختمان فعلی دانشگاه قاضی تحت عنوان “مدرسه تربیت معلم دوره ی متوسطه” را داد که در سال ۱۹۲۹ به نام “مؤسسه تربیت معلم دوره ی متوسطه قاضی” تغییر یافت.

سرانجام درسال ۱۹۸۲ با ادغام آکادمی مهندسی و کشاورزی بولو، آکادمی مهندسی و کشاورزی ایالتی آنکارا، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی و کالج فنی دختران به اولین و معتبرترین دانشگاه ترکیه  تبدیل شد و نام دانشگاه به طور رسمی به دانشگاه قاضی تغییر یافت.
این دانشگاه در طول زمان توسعه یافت و بخش های بسیاری به آن اضافه شدند. در حال حاضر ازاین مکان بعنوان مرکز پژوهشی دانشگاه قاضی استفاده می کنند و میزبان هزاران دانشجو در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف است.هدف این دانشگاه ایجاد دانش، به اشتراک گذاری و اضافه کردن آن به زندگی حقیقی ست.
این دانشگاه سیستم آموزشی خود را در راستای شعار “عضویت دانشگاه قاضی یک امتیاز است” پایه گذاری نموده و تاکنون نقش بسیار مهمی در توسعه ترکیه با پیشرفت های علمی و تکنولوژیکی داشته و موفقیت خود را در آموزش و پرورش در سطح ملی و بین المللی ثابت کرده است.جالب است بدانید سومین پیوند چهره در بیمارستان قاضی تحت سرپرستی جراحی به نام  Selahattin Özmen انجام شد. اگر شما هم این روزها دغدغه مهاجرت به ترکیه و تحصیل در یک دانشگاه خوب را دارید در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد دانشگاه قاضی (غاضی) آنکارا ترکیه در اختیار شما قراردهیم .

توران آکادمی

 

دانشگاه ها

این دانشگاه شامل ۱۱ دانشکده ، ۱ مدرسه ، ۳ مدرسه فنی و حرفه ای آموزش عالی ، ۳۵ مرکز تحقیقاتی و ۵ موسسه تحصیلات تکمیلی است. تقریباً ۳۷ هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند، این دانشگاه ۳۱۷۱ مدیر و ۴۳۶۶ نفر اعضای هیات علمی دارد.

کتابخانه مرکزی دانشگاه قاضی

کتابخانه دانشگاه دارای ۱۵۰۰۰ جلد کتاب  ۶۲۰۰۰ نشریه مجله محدود و ۱۰۰۰۰ پایان نامه کارشناسی ارشد است. این کتابخانه ۷۰۰ نشریه به زبان های خارجی و ۶۰۰ کتاب به زبان ترکی مشترک است و دسترسی به ۲۰۰۰۰ ژورنال آنلاین و ۳۰ پایگاه داده آنلاین را فراهم می کند.

این مجموعه عمدتاً به زبانهای ترکی ، انگلیسی و آلمانی است. برنامه های جهت گیری کتابخانه برای دانشجویان جدید قاضی ترتیب داده شده است.

اگر قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارید بر روی تحصیل در ترکیه کلیک کنید تا شما را با مزایای آن آشنا کنیم.

رشته های تحصیلی دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی در طیف گسترده ای از رشته ها از جمله آموزش ، پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، علوم بهداشتی ، علوم ، مهندسی ، معماری ، فناوری ، اقتصاد و علوم اداری ، ارتباطات ، ادبیات ، حقوق ، هنرهای زیبا ، هنر و طراحی ، گردشگری را آموزش می دهد.

علوم ورزشی ، بانکداری و بیمه. دانشگاه غازی ، که برای ۷۹ هزار و ۴۳۴ دانشجو از سراسر کشور آموزش می دهد ، دانشگاهی است که بیشتر دانش آموزان خارج از کشور را با ۲ هزار ۵۴ دانشجوی خارجی از جمهوری های ترک ، قفقاز ، اروپا ، خاورمیانه ، آفریقا ، آمریکا و فراتر از کشور پذیرش می کند.

کشورهای شرقی ۲۶ هزار و ۵۶۷ دانشجو در برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه قاضی حضور دارند. این دانشگاه یک موسسه آموزش عالی بین المللی است که نیازهای کادر آموزشی آن را برآورده می کند و نیازهای کادر آموزشی سایر دانشگاه ها را نیز برآورده می کند.

دانشکده ها و رشته های دانشگاه قاضی آنکارا

gazi university main

دانشگاه قاضی آنکارا دارای شامل ۲۰ دانشکده ، ۵۵ مؤسسه پژوهشی ، ۱ هنرستان موسیقی ترک ، ۳ کالج ، ۶ مرکز فنی و حرفه ای و ۷ انستیتو می باشد که درآنها رشته های مختلف مانند
حقوق، علوم آموزشی، ارتباطات، هنرهای زیبا، مهندسی، معماری، ورزش، جنگل داری، پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، ادبیات، اقتصاد و علوم اداری و … ارائه می دهد.
زبان آموزشی در دانشگاه قاضی زبان ترکی است و فقط رشته پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

دانشکده های دانشگاه قاضی آنکارا در مقطع کارشناسی به شرح زیر می باشد :

 1. دانشکده هنر
 2. دانشکده هنر و طراحی
 3. دانشکده معماری
 4. دانشکده ارتباطات
 5. دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 6. دانشکده مهندسی
 7. دانشکده هنرهای زیبا
 8. دانشکده علوم بهداشتی
 9. دانشکده حقوق
 10. دانشکده پزشکی
 11. دانشکده داروسازی
 12. دانشکده علوم
 13. دانشکده آموزش فنی
 14. دانشکده فن‌ آوری تکنولوژی
 15. دانشکده آموزش تجارت و گردشگری
 16. دانشکده گردشگری
 17. دانشکده آموزش صنعتی
 18. دانشکده تربیت دبیر
 19. دانشکده هنرهای صنعتی
 20. دانشکده هنر و علوم

دانشگاه قاضی همچنین در مقاطع تحصیلات تکمیلی دارای چندین دانشکده به نام های زیر می باشد :

 1. دانشکده علوم آموزشی
 2. دانشکده هنرهای زیبا
 3. دانشکده علوم بهداشتی
 4. دانشکده افسری انفورماتیک
 5. دانشکده تحقیقات و پیش‌گیری از حوادث
 6. دانشکده علوم کارشناسی‌ ارشد
 7. دانشکده علوم اجتماعی

همانند سایر دانشگاه های ترکیه، دانشگاه قاضی نیز چند مدرسه در زمینه تربیت‌ بدنی و ورزش، بانکداری و بیمه، زبان‌های خارجی، مدیریت زمین و ثبت و املاک دارد .

این دانشگاه دارای بیش از ۳۰۰۰ کارمند آموزشی است که به لحاظ تعداد کارکنان آموزشي به استانداردهای جهانی دست يافته است. کل دانشجویان این دانشگاه حدود ۷۷ هزار نفر است که ۱۵۰۰ نفر این دانشجویان از کشورهای آسیای میانه در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. همچنین دانشگاه قاضی حدود ۵۰۰۰ دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی دارد. دانشگاه قاضی سعی دارد با ایجاد دانشگاه های جدید در جمهوری قبرس شمالی مراکز خود را توسعه دهد.

دپارتمان های ترجمه در دانشگاه قاضی

gazi university alumniesبرنامه های تحصیلات تکمیلی و دکتری در زمینه ترجمه و مطالعات فرهنگی که بین سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای اولین بار در انستیتوی علوم اجتماعی دانشگاه قاضی ایجاد شده است. پس از تأسیس دپارتمان های ترجمه انگلیسی ، فرانسوی ، عربی و چینی ، دانشگاه قاضی مطالعات مربوط به ترجمه را که در فرهنگ های مختلف یافت می شود ، تفکیک می کند. در دو سال گذشته ، برای نخستین بار در ترکیه ، در سال ۲۰۱۵ مرکز تحقیقات ترجمه برای ارائه فرصت های تحقیق و کاربردی برای پروژه های ملی و بین المللی ادارات مذکور که تعدادشان در حال افزایش است ، افتتاح شد.

پروفسور سونا آولدر ، رئیس مؤسس ترجمه و تفسیر این دانشگاه ابراز امیدواری کرد که برنامه های تحصیلات تکمیلی، که برای اولین بار در ترکیه است و مورد درخواست فزاینده ای از طرف کاندیداهای ترکیه و خارجی قرار می گیرد، کمک های واجد شرایط و معتبری را به آن ها ارائه دهد.

کاربرد فارغ التحصیلان رشته های مختلف علمی در برنامه های ترجمه و مطالعات فرهنگی در دوره های تحصیلات تکمیلی و دکتری تا این حد به شدت نیاز رشته های علوم ترکیه است.

توران آکادمی

در سالهای اخیر در قاره آفریقا علاقه و علاقه زیادی به زبان و فرهنگ ترکی نشان داده شده است. در این چارچوب تقاضای شدیدی نیز توسط دانشجویان آفریقایی وجود دارد که در موسسات یونس امره به زبان ترکی تدریس می شوند.

برای دانشجویان فوق الذکر آفریقایی که در بالا ذکر شد ، با مرکز تحقیقات تمدن های آفریقا ، دانشگاه در حال مطالعه یک برنامه آموزش چند زبانه است. هدف دانشگاه این است که این برنامه را تکمیل تر کند.

همین حالا مشاوره رایگان تحصیل در دانشگاه های ترکیه بگیرید!

امکانات دانشگاه قاضی

gaziuniversityclassroom

محوطه اصلی دانشگاه غیرانتفاعی قاضی تقریبا در مرکزشهر آنکارا قراردارد و این مزیت بزرگ باعث رفاه دانشجویانی می شود که قصد اجاره منزل در محیطی امن و ارزان تر دارند. از آنجایی که تمام قسمت های دانشگاه داخل شهر آنکارا می باشد دانشجویان به راحتی به مراکز خرید، امکانات رفاهی شهری، آموزشی ، فرهنگی وتفریحی دسترسی دارند.

دانشجویان برای سکونت خود می توانند از خوابگاه های وابسته به دانشگاه و موسسه اعتبار خوابگاه ها استفاده کنند.

از جمله امکانات دانشگاه قاضی می توان به پارک تکنولوژی و فناوری که در سال ۲۰۱۷ توسط این دانشگاه تأسیس شد اشاره نمود. پارک فناوری دانشگاه قاضی خدماتی در زمینه های علمی پژوهشی و تحقیقاتی با کیفیت بالا و مقرون به صرفه به شرکت های دانش بنیان ارائه می کند.

دانشگاه قاضی امکانات ورزشی، هنری، علمی و تفریحی فراوانی مثل استخر المپیک، سالن های ورزشی ، هنری ، کتابخانه ، خوابگاه ، بیمارستان ، سالن های غذاخوری، سمینارهای علمی و فرهنگی برای دانشجویان خود تدارک دیده است علاوه برآن فعالیت های سرگرم کننده بسیاری مثل تئاتر و نمایش های سرگرم کننده، جشنواره ها و فستیوال های تابستانی برای دانشجویان با میزبانی از خوانندگان محبوب برگزار می کند.

کتابخانه دانشگاه قاضی یکی از بهترین و مجهزترین کتابخانه های ترکیه می باشد که بیش از ۱۵۰ هزار کتاب در رشته ها و زمینه های مختلف ، ۶۲ هزار مجله و ۱۰ هزار پایان نامه که اغلب به زبان ترکی، انگلیسی و آلمانی هستند را فراهم کرده است. دانشجویان می توانند بدون حضور در کتابخانه و با سرچ در وبسایت آن به انواع کتب و مقالات دسترسی پیدا کنند.

رنکینگ و رتبه دانشگاه قاضی

با توجه به آمار موجود دانشگاه قاضی درسال ۲۰۱۶ موفق به کسب رتبه ۸۷۵ درمیان بهترین دانشگاه های جهان شد و در سال ۲۰۱۸ در بین بهترین دانشگاه های آسیا رتبه ۳۰۵ -۳۰۱ را به خود اختصاص داد. همچنین دانشگاه قاضی درسال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ مطابق با آمار URAP درمیان ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه رتبه ۸ را به دست آورد .

از نظر دانشجویان ترک، دانشگاه قاضی یکی ازبهترین دانشگاه های کشور ترکیه است ودانشجویان بسیاری تحصیل در آن را ترجیح می دهند.

اخذ پذیرش دانشگاه قاضی

اگر شما هم برای ادامه تحصیل در ترکیه دانشگاه قاضی را انتخاب کرده اید لازم است بدانید یکی از مهم ترین مراحل پذیرش دانشگاه قاضی شرکت در آزمون ست (SAT)‌ یا آزمون یوس (YOS) وکسب حداقل نمره قبولی در این آزمون ها می باشد.
برای ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه قاضی امکان پذیرش دانشجو با معدل بالای ۱۸وجود دارد که با توجه به رشته متغیر است.

علاوه برکسب امتیاز در آزمون های ورودی، متقاضی نباید در دیگر دانشگاه های ترکیه مشغول به تحصیل باشد و باید ویزای تحصیلی خود را پس از پذیرش در دانشگاه ارائه دهد همچنین نداشتن بیماری های خاص و سلامت کامل نیز یکی از شروط پذیرش در دانشگاه قاضی می باشد.

یکی از امتیازاتی که دانشگاه قاضی برای دانشجویان خود در نظر گرفته است،  بورسیه های مختلف برای کمک مالی به دانشجویان واجد شرایط در دوران تحصیل است. برای بهره مندی از این بورسیه تحصیلی دانشجویان باید واجد شرایط زیرباشند تا تقاضای آن ها قبول شود.

 • دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری جهت استفاده از این بورسیه ها باید حداقل معدل ۷۵ از صد ( ۱۵ از ۲۰ ) را کسب کنند.
 • دانشجویان متقاضی بورسیه رایگان تحصیلی در رشته های علوم پزشکی باید حداقل معدل ۹۰ از صد را کسب کنند.
 • در تمامی مقاطع تحصیلی جهت استفاده از بورسیه تحصیلی شرط محدوده ی سنی وجود دارد.
۲ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان تخصصی
مشاوره سریع

پشتیبانی از طریق واتس اپ

مشاوره رایگان تحصیل در ترکیه