istanbulunilogo

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول (به زبان ترکی: İstanbul Üniversitesi) یک دانشگاه برجسته ترکیه است که درشهر استانبول واقع شده است، محوطه اصلی دانشگاه در مجاورت میدان بیضت در فاتح در مرکز استان و در ضلع اروپایی این شهر قرار دارد.

تاریخچه دانشگاه استانبول

istanbuluniversity2626دانشگاه استانبول ، مشهورترین موسسه آموزش عالی در ترکیه است که در طول تاریخ خود پیشگام علم ، ارزش های معاصر و روشنگری جامعه بوده است.  پایه و اساس دانشگاه به فتح این شهر توسط سلطان مفتح دوم در سال ۱۴۵۳ باز می گردد.دانشگاه استانبول یک سکوی مشترک برای دانشجویانی است که از مناطق مختلف جهان آمده اند. به همین دلیل، دانشجو بودن در این دانشکده فرصتی بی نظیر برای دیدار با فرهنگ های مختلف است. در دانشگاه استانبول که آموزش مبتنی بر اصل “دانش آموزان اول می شوند”  می باشد، دانشجویان از این رسانه آزادی استفاده می کنند.

دانشگاه استانبول علاوه بر فعالیت های تحصیلی، دانشجویان را از طریق سایر فعالیت هایی چون  اجتماعی، فرهنگی و هنری برای زندگی آماده می کند. این کار با موفقیت در آینده ادامه خواهد یافت .

این دانشگاه امروز دارای ۲۲ دانشکده  از جمله دانشکده حقوق ، دانشکده دندانپزشکی ، دانشکده مهندسی و دانشکده شیلات می باشد و همچنین شامل هشت مدرسه ، ۱۶ موسسه ، ۶۱ مرکز کاربردی و تحقیقاتی  از جمله یک مرکز انتقال فناوری و هنرستان دولتی است. این دانشگاه دارای  ۱۲ پردیس گسترش یافته می باشد. این پردیس ها شامل پردیس Beyaz Beyt-Central ، Laleli-Vezneciler، Vefa، Horhor، Avcılar، Çapa، Cerrahpaşa، Şişli، Kadıköy، Bahçeköy، Bakırköy و Büyükçmece می باشد.

دانشکده ها :

 1. دانشکده پزشکی استانبول
 2. دانشکده حقوق
 3. دانشکده ادبیات
 4. دانشکده علوم
 5. دانشکده اقتصاد
 6. دانشکده داروسازی
 7. دانشکده دندانپزشکی
 8. دانشکده مدیریت بازرگانی
 9. دانشکده علوم سیاسی
 10. دانشکده ارتباطات
 11. دانشکده علوم آبزیان
 12. دانشکده الهیات
 13. دانشکده آموزش از راه دور و دور
 14. دانشکده حمل و نقل و تدارکات
 15. دانشکده پرستاری (در مرحله تاسیس)
 16. دانشکده معماری

انستیتوها :

 1. موسسه اصول و اصلاحات آتاتورک
 2. موسسه پزشکی تجربی عزیز سانکار
 3. موسسه علوم و مدیریت دریایی
 4. موسسه مطالعات تحصیلات تکمیلی در علوم
 5. موسسه روانشناسی هواپیمایی
 6. موسسه اقتصاد تجارت
 7. موسسه حسابداری
 8. موسسه انکولوژی
 9. موسسه علوم بهداشتی
 10. موسسه علوم اجتماعی
 11. پژوهشکده ترکولوژی
 12. موسسه بهداشت کودک

مدارس :

 1. دانشکده هنرستان دولتی لوگو
 2. دانشکده زبانهای خارجی

آموزشگاه های حرفه ای :

 1. دانشکده حرفه ای حقوق
 2. آموزشگاه حرفه ای امنیت و ایمنی
 

دانشگاه استانبول در یک نگاه

از سپتامبر ۲۰۱۶ ،۱۷۸ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که از این تعداد ۳/۲ دولتی و ۳/۱ خصوصی هستند. همه این دانشگاه ها توسط YOK ، “Yuksek Ogretim Kurumu” یا شورای آموزش عالی کنترل می شوند. دانشگاه های خصوصی توسط موسسات خصوصی موسوم به وکیف یا واقفی تأسیس شده اند و شهریه آن ها نیز بسیار بالاتر از دانشگاه های دولتی است. پس از دبیرستان ، دانشجویان با امتحانی که مطابق شورای عالی آموزش و پرورش ترتیب داده می شود ، در دانشگاه پذیرفته می شوند. بسته به نمره آن ها و اینکه کدام دانشکده را انتخاب می کنند ، رایانه آن ها را به یکی از دانشگاه ها اختصاص می دهد. کسانی که نمی توانند امتحان را قبول شوند می توانند سال آینده دوباره امتحان کنند.

رنکینگ دانشگاه استانبول

istanbuluniversityfaculties

دانشگاه استانبول توانسته است در سال ۲۰۱۰ به عنوان ۵۰۰ دانشگاه برتر در جهان قرار بگیرد. در این سال دانشگاه استانبول تنها دانشگاهی بود که توانست به عنوان یک نهاد علمی در ترکیه در این میان حضور پیدا کند. هم چنین توانست در این سال رتبه دوم در میان برترین دانشگاه های ترکیه را بدست بیاورد. در آخرین رتبه بندی ها توسط موسسه QS در سال ۲۰۱۹ دانشگاه استانبول در میان ۱۰۰۰ دانشگاه برتر در جهان و دهمین دانشگاه برتر در ترکیه معرفی شد. این رتبه بندی ها نشان دهنده مقام بالای این دانشگاه در تمامی سطح ها آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و … دارد. هم چنین دانشگاه استانبول دو جایزه نوبل در رشته ی ادبیات و شیمی دارد که به ترتیب توسط اساتید اورهان پامول و عزیز سانچار گرفته شده است.

نحوه ثبت نام در دانشگاه استانبول

دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه استانبول باید در آزمون ورودی یوس یا SAT شرکت کنند. دانشجویانی که بتوانند حداقل نمره را کسب کنند می توانند با توجه به رشته ی مورد نظر خود برای ثبت نام در این دانشگاه اقدام کنند. این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد و در ارزشیابی تحصیلی وزرات علوم، در رتبه الف قرار گرفته است.

دانشگاه استانبول در یک نگاه

از سپتامبر سال ۲۰۱۶ ،۱۷۸ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که از این تعداد ۳/۲ دولتی و ۳/۱ خصوصی هستند. همه این دانشگاه ها توسط YOK ،  “Yuksek Ogretim Kurumu”  یا شورای آموزش عالی کنترل می شوند.  دانشگاه های خصوصی توسط موسسات خصوصی موسوم تأسیس شده اند و شهریه آن ها نیز بسیار بالاتر از دانشگاه های دولتی است.  پس از دبیرستان ، دانشجویان با امتحانی که مطابق شورای عالی آموزش و پرورش ترتیب داده می شود، در دانشگاه پذیرفته می شوند. بسته به نمره آن ها و اینکه کدام دانشکده را انتخاب می کنند، رایانه آن ها را به یکی از دانشگاه ها اختصاص می دهد. کسانی که نمی توانند امتحان را قبول شوند می توانند در سال آینده دوباره امتحان کنند.
دانشگاه استانبول اما یک دانشگاه دولتی می باشد. رئیس این دانشگاه پرفسور یونس سویلت بوده و این دانشگاه روز به روز در حال افزایش سطح تحصیلی و آموزشی خود است.

توران آکادمی

تعداد و اهمیت دانشگاه ها

istanbuluniversitymedical۵۱ دانشگاه در استانبول وجود دارد. ۱۱ مورد از آنها دولتی و ۴۰ تای آن ها خصوصی هستند. دانشگاه استانبول قدیمی ترین دانشگاه در ترکیه است.بعد از فتح قسطنطنیه به دست مادراسا (مکتب کلامی) این دانشگاه، توسط سلطان مفتح دوم ساخته شد. دانشگاه استانبول همچنین بزرگترین دانشگاه با حدود ۱۳۰ هزار دانشجو و ۶ هزار استاد و محقق در دانشکده های درون آن است.

شهریه دانشگاه استانبول

 • پزشکی (ترکی) : ۱۵۰/۰۰۰ لیر
 • دندانپزشکی (ترکی) : ۱۰۰/۰۰۰ لیر
 • دندانپزشکی (انگلیسی) : ۱۰۰/۰۰۰ لیر
 • داروسازی (ترکی) : ۷۵/۰۰۰ لیر

سوالی دارید؟ همین حالا مشاوره رایگان بگیرید!

۷ روز هفته، ۲۴ ساعته پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۵۰
۰۹۳۷۸۱۹۱۱۶۹
۰۹۱۹۳۰۱۰۸۲۳