زبان ترکی را چگونه یاد بگیریم

ترکیه کشوری است که تعداد کمی از مردم آن به زبان انگلیسی صحبت می کنند که عمدتا، جوانان هستند.همچنین تعداد بسیار کمی به زبان آلمانی، روسی و ایتالیایی صحبت می کنند. خیلی کمتر برخی به زبان چینی و دیگر زبان ها صحبت می کنند. حتی اگر شما خیلی مسلط به زبان انگلیسی صحبت می کنید، زندگی برای شما راحت تر می باشد و اما بالاخره در ترکیه دچار دردسر می شوید پس سعی کنید زبان ترکی را فرا بگیرید. حتی اگرخیلی کم ترکی بدانید فرصت های شغلی به روی شما باز می شود.

اگر شما به زبان انگلیسی صحبت نمی کنید، یادگیری زبان ترکی مهم تر می شود. متاسفانه زبان ترکی زبان ساده ای برای یادگیری نیست، اما راههای زیادی وجود دارد بدون دردسر و اتلاف وقت یک ترک زبان بشوید. حتی اگر شما فقط چند کلمه یاد بگیرید مردم ترکیه آن را هم به عنوان ادب و نزاکت شما می بینند هم ژست صمیمت شما. آنها مشتاقانه پاسخ شما را می دهند و وقتی کلمه ای را اشتباه گفتید (به یک روش خیلی محترمانه) آنها اشتباه شما را تصحیح می کنند و به شما کمک می کنند تا دامنه واژگان خود را گسترش دهید.

چگونه یک خارجی می تواند ترکی را یاد بگیرد ؟

شش راه اصلی وجود دارد :

یک دوست محلی

بهترین راه این است که یک پسر یا دختر ترک پیدا کنید. اما، اگر شما در پیشنهاد با مانعی برخورد کردید ناامید نشوید ؛ گزینه های جایگزین وجود دارد!

مدرسه

قبل از ورود به ترکیه یا پس از ورود به ترکیه می توانید ترکی را بیاموزید. بچه ها خیلی سریع تر یاد می گیرند. برای یادگیری سه ماه نرمال می باشد. اما بزرگسالان دیرتر یاد می گیرند. من افرادی را می شناسم که بطور مرتب در حال مطالعه بوده اند، حدود دو سال و اکنون قادرند براحتی صحبت کنند. البته، آنها باید نسبت به خود سخت گیر باشند. برخی بعد از شش ماه مطالعه دو بار در هفته بصورت ابتدایی ترکی صحبت می کنند.

یادگیری زبان در وطن

متکلمان ترکی زیادی سراسر جهان وجود دارد. این یک گزینه خوبی برای شماست، زیرا به این معنی است که بسیاری از مردم ترکی را تدریس می کنند. با یک جستجوی ساده در اینترنت برای یادگیری زبان ترکی در شهر خودتان اقدام کنید یا وبسایت مدرسه زبان محلی خود را بررسی کنید. اگر هیچ کلاس زبان ترکی رسمی در منطقه شما وجود نداشته باشد، یا برای شما خیلی گران باشد، ببینید کدام یک از دوستان شما مردم ترک را می شناسند از آنها درخواست کنید و از آنها بپرسید که آیا مایل به آموزش زبان ترکی به شما هستند یا خیر. هرچند این روش احتمالا کمی بی حساب و کتاب می باشد، اگر شما در یک کلاس رسمی یاد بگیرید خیلی بهتر می باشد و خیلی لذت بخش خواهد بود. بهترین کار این است که قبل از مهاجرت به ترکیه زبان ترکی را فرا بگیرید: این کار همه چیز را کمتر ترسناک جلوه می دهد و شما را مطمئن می کند که می توانید خیلی سریع تر زبان ترکی یاد بگیرید.

یادگیری در ترکیه

شما می توانید قبل از مهاجرت از ترکیه دیدن کنید (در موقعیت بودن آسان ترین راه برای یادگیری زبان می باشد) و در دوره های فشرده یاد گیری زبان ترکی شرکت کنید، ادامه یادگیری را در وطن خود فرا بگیرید یا اینکه وقتی به ترکیه مهاجرت کردید از صفر شروع کنید. وبسایت ها و روزنامه را بررسی کنید. مکان های زیادی برای یادگیری زبان ترکی در ترکیه وجود دارند. در برخی از مناطق توریستی شهرداری، (تالار شهرداری) کلاسهایی برای اتباع خارجی تازه وارد تشکیل می دهند. دوره ها متفاوت خواهند بود: کلاس های عصر بصورت ترمی و کلاس های فشرده تمام وقت دو روز در هفته برگذار می شوند. همچنین قیمت ها هم متفاوت می باشند: بهترین کاری که می توانید انجام بدهید تماس با مدرسه یا مربی می باشد تا از قیمت ها و وسایل مورد نیاز مطلع بشوید.

اینترنت، لوح های فشرده ، نرم افزارها و کتاب ها

دوره های زبان ترکی خیلی خیلی زیادی وجود دارند که هم به صورت آنلاین و بصورت کتاب در دسترس هستند. یکی از روش های پیش رو برای یادگیری نرم افزار روزتا استون می باشد که درس های آن جامع می باشد که هم به صورت آنلاین هم صوتی و هم کتبی در اختیار شما می باشد. یک دوره رایگان معروف دیگر doulingo می باشد که فقط آنلاین می باشد اما به شما اجازه می دهد هم به ترکی بنویسید، هم بشنوید هم صحبت کنید. جزئیات بیشتر در پایین آمده است. وب سایت هایی که به صورت ماهانه شارژ می شوند اغلب به شما اجازه می دهد تا برای ماه ها درس های زیادی را خریداری کنید یا یک مدت زمان تمدید را مشخص می کنید تا زمانی که نسخه ارزان تر در دسترس بود اقدام کنید. بسیاری از وب سایت ها اپلیکیشن برای موبایل شما نیز دارند. همچنین صدها کتاب، لوح فشرده برای یادگیری زبان ترکی درنظرگرفته شده است. با یک جستجوی ساده در وبسایت کتابفروشی مورد نظر خودتان می توانید از این برنامه ها و لوح ها باخبر بشوید. کتاب ها باید برای کلاس های حضوری و در ارتباط با دیگران و تعاملات بیشتر استفاده بشوند.

مطالب پیشنهادی توران پارس : آموزش زبان ترکی

سرکار

بسیاری از مردم در حالی که سرکار هستند و کار می کنند اصول اولیه زبان ترکی را یاد می گیرند. این روشی بسیار آهسته می باشد اما روشی ارزان برای یادگیری زبان و دوزبانه شدن می باشد. متاسفانه همکاران شما احتمالا می خواهند از این فرصت استفاده کنند و زبان شما را یاد بگیرند و بعد می بینید که سخت است از آنها بخواهید که زبان ترکی به شما یاد بدهند. اغلب اوقات شما با آنها ترکی دست و پاشکسته صحبت می کنید اما آنها به انگلیسی جواب شما را خواهند داد. بسیاری از کارفرمایان، مخصوصا، بانک های بزرگ و شرکت های فناوری اطلاعات که در ترکیه مستقر هستند امروزه برای کارمندان خود آموزش زبان ترکی را مهیا کردند. این مزیت بزرگی می باشد و می تواند دلیل خوبی باشد که چرا این کارمندان نسبت به دیگران ارجحیت دارند.

دوستان و همسایگان

همسایگان محلی شما در ترکیه بسیار خونگرم خواهند بود و برای برقراری ارتباط و ایجاد دوستی با شما آماده هستند. همچنین اگر شما نشان دهید به کشورشان و یادگیری زبان علاقه دارید، اغلب با صبر و تحمل و ادب شما را راهنمایی می کنند. کلماتی که به آنها گفتید را تکرار می کنند ( تا به تلفظ شما کمک کنند). وقتی که جواب شما را می دهند با مهربان اشکالات دستوری شما را تصحیح می کنند. دو چیزی که از مطمئن هستند، یکی این است که زمانی که با همسایگانتان ترکی صحبت می کنید تجربه شما بیشتر می شود و دیگری این است که همسایگان شما به شدت تمایل دارند که وقتی زبان ترکی به شما یاد می دهند شما هم زبان خودتان را به آنها یاد بدهید.

فرزندانتان

اگر فرزندان کوچک دارید پس به اندازه کافی خوش شانس هستید، بخصوص اگر آنها را به جای مدرسه بین المللی به مدارس محلی بفرستید. شما خواهید دید که خیلی سریع آنها زبان ترکی فرا می گیرند. بیشتر اوقات آنها در شش هفته نیمه مسلط می باشند و معمولا طی شش ماه کاملا ماهر می شوند. آنها سپس می توانند به شما کمک کنند تا ترکی یاد بگیرید.

زبان خود را نگه دارید تا فراموش نشود

روزنامه های محلی بخوانید (به زبان ترکی ) و به اخبار تلویزیونی محلی گوش دهید. البته انجام تمام این مراحل زمان زیادی لازم دارد. به نظر من آزمون واقعی این است که اگر می توانید به هر زبانی صحبت کنید، پس شما می توانید برنامه های رادیویی آن زبان را دنبال کنید، و در جای که آنها می خواهند سریع تر صحبت کنند شما هیچ سرنخ تصویری ندارید. یکی دیگر از روش های عالی و بدون دردسر برای عقب نیفتادن از زبان ترکی وجود دارد این است که بر روی لوح فشرده فیلم تماشا کنید. بسته به سطح مهارت شما، می توانید فیلم را به زبان خوتان نگاه کنید اما زیرنویس را روی زبان ترکی تنظیم کنید و روش دیگر این است که شما می توانید به زبان ترکی گوش بدهید و زیر نویس به زبان خودتان باشد. تمام این روش ها بطور شگفت انگیزی موثر می باشند و مهارت شما را بهتر می کنند.

۱۰۰ کلمه

من یکی از طرفداران ۱۰۰ کلمه می باشم، این ایده ای است که تنها با ۱۰۰ کلمه (یا عبارت کوتاه ) به هر زبان، موقعیت های روزانه و اورژانسی را فرامی گیرید.
همچنین شما می توانید خودتان را به همکاران تجاری محلی ثابت کنید و احترام آنها را نسبت به خودتان بدست بیاورید: شما در حال تلاش برای ملاقات با آنهایید نه اینکه براساس امپریالیسم فرهنگی در حال کارکردن هستید.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *