شرایط تحصیل در دبیرستان های ترکیه در سال ۲۰۲۰

این مطلب فقط در جهت اطلاع رسانی آماده شده و مجموعه توران به هیچ عنوان در خصوص ثبت نام در مدارس ایرانی آنکارا و استانبول فعالیت نمی کند.

اگر میخواهید در دبیرستان های ترکیه تحصیل بکنید یا میخواهید فرزند تان را در یکی از دبیرستانهای ترکیه برای ادامه تحصیل ثبت نام کنید و میخواهید بدانید تحصیل در دبیرستان های ترکیه چه شرایط و هزینه ای دارد با توران پارس همراه باشید تا این شرایط را برای شما تشریح بکنیم.

مدارس ترکیه به طور کلی به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و سیستم آموزشی ترکیه شامل ۱۲ سال آموزش است. . دبیرستان های خصوصی شامل مدارس بین المللی به زبان انگلیسی و ترکی و نیز مدارس خصوصی ترکی می باشند. مدارس دولتی ترکیه به صورت رایگان است ولی برای تحصیل در مدارس خصوصی باید هزینه ای به عنوان شهریه پرداخت کنید. این مدارس براساس کیفیت آموزشی و امکانات کمک آموزشی هزینه های مختلفی به عنوان شهریه از شما دریافت می کنند.

 دانش آموزان حتما بایستی با پدر یا مادر و یا هردو برای ثبت نام اقدام کنند و عمو، عمه، وکیل نماینده و … پذیرفته نیست!

و بعد از ثبت نام نیازی به حضور پدر یا مادر نیست و میتوانند تنها در خوابگاه زندگی کنند.

به طور کلی تقریبا هزینه ها از ۱۰۰۰ لیر به بالا می باشد که مدارس بین المللی هزینه های بالاتری را دربردارند. دبیرستان های ترکیه ۴ سال می باشد که البته در برخی مدارس به دلیل آموزش یک ساله دوره زبان خارجی به مدت پنج سال طول میکشد. پس از اتمام دوره تحصیلی، به دانش آموز مدرک دیپلم اعطا میشود که پس از آن دانش آموز می تواند در سراسر دنیا به ادامه تحصیل در دانشگاه بپردازد.

شرایط تحصیل در دبیرستانهای ترکیه

برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید در آزمون ورودی هر دانشگاه شرکت کنید. تحصیل در دبیرستان های ترکیه مانند ایران شامل رشته‌های‌ ریاضی، فیزیک، علوم‌ تجربی، علوم‌ انسانی و فنی‌ است. دانش آموزان بعد از سال چهارم دبیرستان باید امتحان نهایی را پشت سر بگذارند که شرط لازم برای قبولی در دانشگاه، گذراندن این امتحان است و براساس نمره قبولی در هر قسمت می توانند رشته خود را در دانشگاه انتخاب کنند. تاثیر نمرات در قسمت های مختلف آزمون به صورت زیر است: زبان تركي استانبولي-رياضي : کسب نمره بیشتر در این قسمت می تواند در ادامه تحصیل دانش آموز در رشته های روانشناسي، اقتصاد، مديريت بازرگاني، روابط بين الملل، حقوق و آموزش موثر باشد.

علوم:‌

کسب نمره بیشتر در این قسمت می تواند در ادامه تحصیل دانش آموز در رشته های مهندسي، علوم كامپيوتر، پزشكي و ديگر رشته هاي مربوط به علوم موثر باشد.

علوم انسانی :

کسب نمره بیشتر در این قسمت می تواند در ادامه تحصیل دانش آموز در رشته های تاريخ، جغرافي و آموزش موثر باشد.

زبان:

نمره بيشتر در اين درس قبولی دانش آموزان براي تحصيل در رشته هاي زبان و زبان شناسي آسان میکند. زبان تدریس در اکثر مدارس ترکیه زبان رسمی این کشور یعنی زبان ترکی می باشد. به استثنا مدرسه ایرانیان استانبول و آنکارا و برخی مدارس بین المللی

ثبت نام برای تحصیل در دبیرستان های ترکیه

براي ثبت نام در مدارس ترکیه ای نیاز به ارائه مدارک آموزشی و اقامتی است. علاوه بر این برای مدارس خصوصی هزینه تحصیل به صورت کامل و یا قسطی به مدارس خصوصی باید پرداخت شود. مقدار هزینه تحصیل براساس مدرسه و امکانات آن متفاوت می باشد.

داشتن اقامت والدین یکی از شرایط لازم برای تحصیل دانش آموز در مدارس ترکیه است. معادل سازی مقطع تحصیلی دانش آموز باید قبل از ثبت نام انجام شود و مدارک سال های قبل برای ارائه به مدارس ترکیه باید ترجمه گردد.

اصل مدارک آموزشی و تحصیلی و نیز ترجمه رسمی آن برای تحصیل در مدارس نیاز است. در برخی از مدارس خصوصی مانند نیاز به گذراندن یک آزمون ورودی نیز می باشد.

شرایط تحصیل در دبیرستانهای ترکیه

تحصیل در دبیرستان های بین المللی ترکیه

مدارس بین المللی با استفاده از پشتیبانی کشورهای مختلف مثل کانادا براساس نظام آموزشی ترکیه به صورت شبانه روزی و عادی به پذیرش دانش آموز می پردازند. در بیشتر این مدارس آموزش به زبان انگلیسی است و کیفیت آموزشی بسیار بالا است. در زیر نام برخی از این مدارس را آورده ایم :

 • British International School
 • Istanbul International Community School
 • Istanbul International School
 • Keystone International School
 • Tarabya British Schools

برای پذیرش در این مدارس ابتدا باید با توجه به وب سایت دبیرستان از مدارک مورد نیاز و روند آن را اطلاع پیدا کنید و سپس برای تهیه و ارسال آن به دبیرستان مورد نظر برنامه ریزی کنید.

به طور کلی برای تحصیل در این مدارس مدارک زیر لازم است:

 1. کپی پاسپورت دانش آموز و والدین
 2. چند قطعه عکس از دانش آموز و والدین
 3. سوابق بیماری دانش آموز و خانواده
 4. ترجمه ریزنمرات در سال های گذشته

هزینه تحصیل در این مدارس

 • هزینه اپلای حدودا ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار برای بررسی مدارک دانش آموز
 • هزینه تحصیل و زندگی در دبیرستان و خوابگاه به صورت شبانه روزی حدود ۱۵ تا ۳۰ هزار دلار

البته این هزینه را والدین می توانند به صورت نقد یا اقساط به دبیرستان ارائه کنند.

شرایط ثبت نام در مدرسه ایرانیان (استانبول و آنکارا)

به طور کلی مدارس ایرانی در کشورهای دیگر از جمله ترکیه زیر نظر وزارت آموزش و پروش ایران و تحت قوانین کشور ایران در حال فعالیت است. البته برای تدریس در این مدارس از معلمان با تجربه و مجرب کشورمان که آزمون های مختلفی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، استفاده می شود. بنابراین از سطح علمی مدارس ایرانیان در خارج از کشور می توان اطمینان داشت.

مدرسه ايرانيان تركيه در سه مقطع، به زبان فارسي دانش آموز می پذیرد. مدرسه ايرانيان تركيه، زير نظر وزارت امور خارجه ايران فعاليت دارد و سيستم آموزشي آن دقيقا مانند ايران است و تدریس در این مدرسه به زبان فارسی است.

برای زمان ثبت نام می توانید به اولین مدرسه ایرانی در شهر خود در ترکیه یا شهری که می خواهید در آینده در آن ساکن شوید مراجعه کنید.

در صورتی که قصد ماندن در ترکیه را دارید بهتر است که فرزند خود را به مدارس ترکیه ای بفرستید تا بتوانند در محیط ترکی زبان با اجتماع و فرهنگ آنجا آشنا شوند.

مدارک لازم برای تحصیل در این مدارس شامل گذرنامه، مدرک تاییدیه اقامت و مدارک تحصیلی پایه یا دوره قبلی دانش آموزان می باشد که باید از طرف اداره آموزش و پرورش منطقه یا ناحیه محل تحصیل قبلی تایید شود.

مدارس ایرانی در ترکیه مدرسه

استانبول : در مقطع ابتدایی تا متوسطه (مجتمع آموزشی فجر ایرانیان استانبول)

آنکارا : (مجتمع آموزشی ۲۲)

سوالات متداول

خیر برای ثبت نام در مدارس ترکیه باید حتما یکی از اعضای خانواده، پدر یا مادر حضور داشته باشند.

برای دوره دبیرستان نمیتوانید بورسیه تحصیلی بگیرید. بورسیه مختص دانشگاه است.

اگر از سطح زبان ترکی خوبی برخوردار باشید می توانید در مدارس ترک که هزینه آنها رایگان است درس بخوانید، در غیر اینصورت مدارس ایرانی و بین املل شهریه های مختلفی دارند، خصوصا شهریه مدارس بین الملل از ۱۰ هزار دلار شروع می شود.

سایر خدمات

اقامت از طریق خرید ملک
اقامت تحصیلی ترکیه
اقامت از طریق سرمایه گذاری ترکیه
اقامت توریستی ترکیه
اقامت کاری ترکیه